Ekonomi

AB ülkeleri, Rus rafineri petrol ürünleri için tavan fiyat hazırlıyor

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Rus rafineri petrol tesislerinden motorine varil başına 100 dolar ve akaryakıta varil başına 45 dolar tavan fiyat uygulamasına pahalıya mal oluyor.

Politico internet sitesinde yer alan habere göre, Rusya rafineri petrol işlerine ambargosu 5 Şubat’ta yürürlüğe girecek olan AB, bu ürünlerin fiyatlarına sınırlama getirmek için harekete geçti.

Rusya’nın petrol gelirlerini hedefleyen AB Komitesi, G7 ülkeleri ile birlikte üye ülkelere Rusya’ya yüksek değerli ve düşük değerli rafineri işleri olmak üzere iki farklı tavan fiyat uygulanmasını önerdi.

Bu kapsamda AB, Rus motorini ve gazyağı için varil başına 100 Dolar, daha ucuza satılan fuel oil ve açık renkli petrol ürünleri için varil başına 45 Dolar tavan fiyat talep etti.

AB, söz konusu tavan fiyatların, Birliğin Rusya rafineri petrol işlerine yönelik ambargosunun yürürlüğe gireceği 5 Şubat’ta yürürlüğe girmesini talep etti.

Böylece AB ve G7, Rusya’nın üçüncü ülkelere rafine petrol ürünleri ihracatına kısıtlamalar getirecek.

Batılı ülkelerden gelen firmalar, Rusya’dan rafineri petrol ürünleri ihracına ancak söz konusu ürünün belirlenecek tavan fiyatın altında satılması halinde hizmet verebilecek.

Bu düzeyde, üye devletlerin temsilcileri AB Yönetim Kurulu’nun önerisiyle ilgilenir. Tavan fiyatın yürürlüğe girebilmesi için AB ülkelerinin oy birliği ile mutabakatı gerekiyor.

AB içinde oybirliği sağlandığında, G7 ülkelerinden de tavan fiyata katılmaları istenecek.

Öte yandan AB ülkelerinin Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrol ithalatını yasaklama ve varil başına 60 dolar tavan fiyat belirleme kararı 5 Aralık’ta başladı.

Rus petrolünün üçüncü ülkelere belirlenen fiyatın üzerinde satılması durumunda G7 ve AB ülkelerindeki şirketler bu petrol için nakliye, sigorta ve komisyonculuk gibi çeşitli hizmetleri sağlayamıyor. Bu hizmetlerin sağlanabilmesi için Rus petrolünün tavan fiyatın altında işlenmesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu