Sağlık

Uzmanlar Uyarıyor: Gecede 9 Saatten Fazla Uyumak Sağlığınız İçin Zararlı Olabilir!

Hemen hemen hepimiz uyumayı severiz ama uykunun sağlığınıza zararlı olabileceğini hiç düşündünüz mü? Uzmanların yaptığı araştırmada bakalım fazla uyumanın sağlığa ne gibi zararları tespit edilmiş…

Kaynak:https://nypost.com/2023/04/06/if-you-…

Neurology dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, çok fazla uyumanın israf olabileceğini gösteriyor!

Genellikle her gece en az yedi saat uyku önerilir, ancak araştırmacılar her gece dokuz saatten fazla uyuyan kişilerin felç geçirme olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

Araştırmada bilim insanları, 32 ülkeden hastaları takip eden ve kontrolleri eşleştiren INTERSTROKE çalışmasına katılan 5.000 kişiden alınan verileri analiz etti.

Bu kişilerin yarısı daha önce akut felç geçirmiş kişilerdi.

Katılımcılar ortalama 62 yaşındaydı ve üçte ikisi erkekti.

Kaç saat uyudukları, uykularının kalitesi ve şekerleme yapıp yapmadıkları da dahil olmak üzere uyku alışkanlıkları hakkında bir anket doldurmaları istendi. Ayrıca uyurken horlayıp horlamadıkları veya solunum problemleri olup olmadığı da soruldu.

Uykuyla ilgili tüm bilgiler katılımcıların kendileri tarafından rapor edildi ve uyku düzenlerini kaydetmek veya horlamalarını ve sesli nefeslerini kaydetmek için geceleri rastgele bir cihaz takmaları gerekmedi.

Sonuçlar inme kümesinde 151 kişinin dokuz saatten fazla uyuduğunu gösterdi. Felçsiz kümede 84 kişi bu kadar uzun süre uyudu. Bilgiler ayrıca felçli kümede 162 kişinin beş saatten az uyuduğunu gösterirken, felçsiz kümede bu sayının 43’e düştüğünü gösterdi.

Uyurken horlayan kişilerin felç geçirme olasılığı, horlamayanlara göre üç kat daha fazlaydı.

Veriler ayrıca horlayan kişilerin felç geçirme ihtimalinin yüzde 91 olduğu sonucuna vardı. Önceden, sistematik olarak fazla uyumak, obezite, diyabet ve kalp hastalığı gibi diğer sağlık sorunları ve artan ölüm riski ile bağlantılıydı. Çok fazla uykunun felç riskini neden artırdığı net değil, ancak araştırmacılar bunun anemi, depresyon veya hareketsiz yaşam tarzı gibi diğer sağlık durumlarından kaynaklanabileceğini öne sürüyor.

Öte yandan, çok az uyumak, felç riskinin yanı sıra kalp ve böbrek hastalığı, yüksek tansiyon ve diyabet gibi sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır.

Christine McCarthy liderliğindeki araştırmacı, “Sonuçlarımız, bireysel uyku problemlerinin bir kişinin felç riskini artırabileceğini gösteriyor, ancak aynı zamanda bu semptomlardan beşten fazlasına sahip olmanın, herhangi bir semptomu olmayanlara kıyasla beş kat daha fazla felç riskine yol açabileceğini gösteriyor.” uyku sorunları.’ söz konusu. Araştırmacılar ayrıca, uyku tedavilerinin inmeyi önlemede etkili olup olmadığını belirlemek için gelecekteki denemelere ihtiyaç olduğunu da belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu