Haber

Uganda’da LGBTİ+’lara ölüm cezası getiren yasa yürürlüğe girdi

Uganda’da LGBTİ+’lara ölüm cezası öngören ve eşcinselliği kabahat olarak içeren yasa tasarısı Devlet Lideri Yoweri Museveni tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi. Eşcinsellik daha önce Uganda’da yasaklanmıştı. Ancak bu yasa tasarısı, kişilerin cinsel kimliklerinden dolayı suçlu ilan edilmesinin de önünü açıyor.

Yasa ile HIV/AIDS gibi hastalıkların yayılmasına neden olduğu belirlenen kişilere ölüm cezası verilebiliyor. ‘Eşcinselliğe teşvik’ suçlamasıyla 20 yıl hapis cezası öngörülüyor.

“DEVLET TEMELLİ HOMOFOBİ YASALDIR”

Yasanın onaylanmasının ardından hak savunucuları ve dünya liderlerinden tepkiler gelmeye başladı. Ugandalı bir insan hakları savunucusu olan Clare Byarugaba, “Uganda cumhurbaşkanı bugün devlet destekli homofobi ve transfobiyi yasallaştırdı” dedi.

‘ABD’YE GİRİŞLER KISITLANABİLİR’

ABD Başkanı Joe Biden, hareketi “trajik bir insan hakları ihlali” olarak nitelendirdi ve “Ciddi insan hakları ihlalleri veya yolsuzluğa karışan herkese yaptırım uygulamak ve ABD’ye girişi kısıtlamak da dahil olmak üzere ek adımlar düşünüyoruz” dedi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Uganda’ya vize kısıtlaması konusunu gündeme getireceklerini söyledi.

‘İNSANLIK DIŞI’

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Uganda’nın LGBTİ+ karşıtı yasasının uluslararası insan hakları hukukuna aykırı olduğunu ve ülkenin uluslararası ortaklarıyla olan bağlarını etkileyeceğini söyledi. Tasarıyı ‘insanlık dışı’ olarak nitelendiren Borrell, “Uganda hükümetinin tüm vatandaşların temel haklarını koruma yükümlülüğü var. Bunu yapmamak, uluslararası ortaklarla ilişkileri baltalayacaktır.” (DIŞ HABERLER)

sahinbeyajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu