Haber

Mahallelerde Bulunan Kıyafet Kumbaralarının Yemenli Bir Şirkete Satılmasının Ardından Depremzedelere Yardım

Kızılay’ın Ahbap Derneği’ne para karşılığında çadır satmasının ardından depremzedeler için toplanan kıyafetlerin de Yemenli bir şirkete satıldığı ortaya çıktı. Bire bir firma, belediyelerin mahallelerde kurduğu kıyafet kumbaralarından da ‘küçük’ bir önlem karşılığında kıyafetleri alıyor.

Kızılay’ın depremin üçüncü gününde ellerinde bulunan çadırları ve yiyecekleri para karşılığında Ahbap Derneği’ne sattığı ortaya çıktı.

Gazeteci Bahadır Özgül, depremzedelere gönderilen ‘fazla’ eşyaların da bir şirkete para karşılığında sayıldığını savundu.

BirGün Gazetesi’nde yer alan köşe yazısına göre; Mersin Limanı’ndaki bir depoda çekilen görüntüde, peş peşe gelen tırlardan koliler halinde kıyafetlerin indirildiği görüldü. Görüntüyü çeken kişi, bunun deprem yardımı olduğunu iddia etti. Aralarında hem gönderilen giyim markaları, hem de yeni alıp paketlenen kişilerin kendileri ve kullanılmış olanlar vardı.

Depo AJ International Group’a aitti. Şirket yetkilileri, görüntülerdeki giysilerin depremzedelere gönderilen giysiler olduğunu doğruladı. Birçok belediye ve kurumun çok fazla giyecek yardımı aldığını, bunun ‘ihtiyaç fazlası’ olarak biriktirildiğini ve ne işçi ne de halledecek yer olmadığı için kendilerine verdiklerini söylediler. Karşılığında ‘küçük’ ödemeler yaptılar.

“İl ve ilçelerin birçoğunun uzun süredir ‘elbise kumbarası’ koyduğu biliniyor. Üzerlerinde belediye amblemi ve geri dönüşüm logoları var.”

“AJ International, 2018 yılında Yemen uyruklu Abdulcelil Ali Ali Al-Sharifi tarafından Trabzon’un Akçaabat ilçesinde kuruldu. Aynı yıl İstanbul Beylikdüzü Mermerciler Sitesi’ne taşındı. Büyük bir depo açtı.”

Kurucusu Türk vatandaşı olup Abdülhalil Şerifi adını almıştır. İstanbul’da birçok farklı yerde şubeleri bulunmaktadır. Mersin Limanı’nda da devasa bir deposu var.”

“Türkiye’de faaliyet gösteren, Mersin, Bursa, İstanbul, İzmir gibi illerde kurulu farklı isimlerle 7 şirket var. Hepsi ‘sıfır atık’ projesi kapsamında toplanıyor. Tekstilde atık piyasasının tek hakimi”

“Sayı gerçekten inanılmaz. Kârlı bir iş. Giysiler temizlenir, onarılır ve çoğu şirketin tabiriyle üçüncü dünya ülkelerine pazarlanır. Kullanılamayanlardan ise iplik ve kumaş elde edilir.”

Bahadır Özgül’ün köşe yazısını okumak için tıklayın…

nurdagi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu