Haber

Cumhuriyet Gazetesi ‘artık pes’ dedirtti! Depremle ilgili bir saçmalık daha ortaya çıktı…

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremlerin ardından birçok ülkeden arama kurtarma ekipleri Türkiye’ye geldi. Bu ülkelerden biri de Meksika. Meksikalı ekiplerden biri olan Topos Azteca Uluslararası Arama ve Kurtarma grubu, çok sayıda vatandaşın enkazdan çıkarılmasına yardım etti.

Meksika’dan deprem bölgesine gelen arama kurtarma ekibinin öncüsü Aydemir Taşova, büyük güvenlik sorunları yaşadıklarını ve polisin tüm bunlara seyirci kaldığı yalanını ortaya attı.

Cumhuriyet Gazetesi’ne eşyalarının çalındığı ve başına silah dayandığı yönünde açıklama yapan Aydemir Taşova’nın, devriye ekiplerine ülkemizde kaybolan eşyalarla ilgili karalama kampanyası başlatacağını söylediği ortaya çıktı.

Basında ve sosyal medyada yer aldığı üzere Taşova’nın başına silah dayandığına veya tehdit edildiğine dair şikayette bulunmadığı ortaya çıktı. Ayrıca Taşova’nın kargaşa içinde kasten yaralama, hakaret ve gözdağı vermek amacıyla silah çektiği görüldü.

İfade vermek için karakola gitmedi

Güvenlik gruplarıyla görüşen Aydemir Taşova, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depreme yardım amacıyla Meksika’dan aktarmalı uçakla İstanbul’a oradan da Adana’ya geldiklerini belirtti. Ekipman ve çantalarının farklı bir uçakla Adana’ya geldiğini anlatan Taşova, ekipman ve çantalarını beklemeden bu ekipmanları alması için bir kişiyi havaalanında bıraktıklarını anlattı.

8 Şubat’ta helikopterle Hatay’a geldiler, 7 saat sonra arkadaşları ekipmanlarını ve çantalarını almıştı ama çanta ve ekipmanları kontrol ettiklerinde; 1 adet renkli arama kamerası, 1 adet normal arama kamerası, 2 adet sismik dedektörün eksik olduğunu fark ettiklerini belirtti.

Taşova’nın devamında; 13 Şubat’ta AFAD binasının orta koridorunda uyurken kendilerine 6 bin dolar, 3 arama başlığı, 2 kask siperliği, 3 far, 1 far pili, 1 emniyet kemeri, 200 metre statik ip, 1 uyku tulumu, 1 sabah kalktığında 2 dufli çanta ve 2 ağır hizmet tipi transfer çantasının çalındığını fark ettiğini söyledi.

“SOSYAL MEDYA HESABINDAN ÇİZİKLER YAPACAĞIM”

Aydemir Taşova’nın ifadesi üzerine güvenlik birimleri kendisini Hatay Serinyer Jandarma Karakolu’na davet etti. Taşova’nın arama kurtarma çalışmasına katılacağı için daha sonra ifade vermeye geleceğini, whatsapp ve twitter üzerinden ülkemizdeki eşyaların kaybolmasına yönelik karalama kampanyası yapacağını belirterek devriye ekibinden ayrıldığı ortaya çıktı. hesaplar.

Taşova, ihbarından 4 gün sonra 17 Şubat’ta gönüllü olarak Serinyol Jandarma Karakol Komutanlığı’na gelerek ifade verdi. İfadesinde, basında ve sosyal medyada yansıdığı üzere başına silah dayandığına veya tehdit edildiğine dair şikayette bulunmadığı ortaya çıktı. 13 Şubat’ta Taşova’nın kayıp veya çalınan eşyalarıyla ilgili yaptığı telefon görüşmesi üzerine soruşturma başlatıldı.

EŞYALAR DİĞER ARAMA KURTARMA EKİPLERİNİN EŞYALARIYLA KARIŞTIRILABİLİR

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Aydemir Taşova’nın Hatay’a geldiğinde ulaşamadığı ya da çalıntı olduğunu iddia ettiği eşyalarının 8 Şubat’ta doğrudan Adana uçağının altına nakledildiği, bagajlarıyla birlikte İstanbul Havalimanı terminal binasına götürülmeden.

Arama kurtarma malzemesi olarak getirileceği beyan edilen eşyanın gümrük işlemlerinin yapılmadığı ve bu nedenle tutanağa geçirilmediği ortaya çıktı. İstanbul Havalimanı kayıp eşya bürolarında yapılan araştırmada da söz konusu eşyaya rastlanmadığı paylaşıldı.

İstanbul Havalimanı Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüğü, Adana Şakir Paşa ve Hatay Havalimanları THY Kargo birimleri ile irtibata geçildiği, havalimanları yolcu terminali ve kargo ünitelerinde Taşova’nın ifadesinde çalıntı/kayıp eşya olarak değerlendirilen herhangi bir eşyaya rastlanmadığı öğrenildi.

Aydemir Taşova’ya ait eşyaların, Adana Şakirpaşa Havalimanı’nda helikoptere yüklenirken veya Hatay Havalimanı’nda helikopterden indirilirken diğer yabancı arama kurtarma ekiplerinin eşyalarına karışmış olabileceği değerlendirildi. Eşyaların bir takım Meksika ve Hindistan arama kurtarma ekibi eşyalarıyla birleştirilerek helikopterle Hatay havalimanına oradan da Hatay AFAD yerleşkesine nakledildiği ortaya çıktı.

haber-fatsa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu