Haber

Kullanılmayan boş ofisler konuta dönüştürülecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Covid-19 nedeniyle ofis kullanımının azalması ve konut ihtiyacının artması dikkate alınarak atıl durumdaki boş ofislerle ilgili düzenleme yapıldı.

Buna göre, işyeri veya büro amaçlı yapı ruhsatı verilerek inşaatına başlanan veya 1 Temmuz 2023 tarihinden önce yapı kullanma izin belgesi verilen binalarda, kullanım oranı değişmek kaydıyla kullanım amacında değişiklik söz konusu olacak. 1 Temmuz 2024 tarihine kadar sonuçlandırılması şartıyla parselin tamamındaki konutların yüzde 30’unu geçmemek üzere onarım ruhsatı verilebilir. Bu oran belediye meclis kararı ile yüzde 50’ye kadar artırılabilir.

Yönetmelik kapsamında, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ndeki ‘4 kat ve üzeri’ konut yapılarında kapalı çıkış yapılmaması kuralı ‘7 kat üzeri’ binalar olarak güncellendi. Böylece bazı küçük parsellerde daha kullanışlı yapı projeleri düzenlenebilmektedir.

Değişiklikle birlikte bina güvenliği için de önlemler alındı. Bu kapsamda “kapalı çıkmalı binalarda tüm kolonlar her iki doğrultuda kirişlerle birbirine bağlanır” kuralı getirilmiştir.

3 katı geçmeyen binalarda ise klasik yapı anlayışına uygun olarak daha ferah mekanlar yaratmak için kat yüksekliklerini 4 metreye kadar çıkarmak mümkündür. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu