Yaşam

Kapsülü Benzeten Garip Şekilli Asteroit Dünya’nın Yanından Geçti!

Yapısı çok farklı olan bir asteroid, Dünya’nın çok yakınından geçerken araştırmacıların dikkatini çekti. Bu yazıda bunun hakkında konuşuyoruz.

Kaynak:https://futurism.com/the-byte/strange…

NASA bir keresinde, gezegenimizin yanından geçerken potansiyel olarak Dünya’ya çarpabilecek gizemli bir asteroide yakından baktı.

2011 AG5 olarak adlandırılan asteroit, bu yılın başlarında sadece 1,7 milyon kilometre yakına geldi ve alışılmadık derecede uzun; yaklaşık 500 metre uzunluğunda ve 150 metre genişliğinde, Empire State Binası ile kabaca bire bir orantıları paylaşıyor.

İlginç bir şekilde uzun bir kaya kesimi.

NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’nda gözlemlere liderlik eden bilim adamı Lance Benner, “Bugüne kadar gezegensel radar tarafından gözlemlenen Dünya’ya yakın 1.040 nesne arasında, bu gördüğümüz en uzun nesnelerden biri” dedi.

Asteroit ilk olarak on yıldan fazla bir süre önce keşfedilmiş olsa da, sonunda şekline ve yörüngesine ayrıntılı bir şekilde bakabildik.

Gökbilimciler, Deep Space Network’ün Kaliforniya’daki tesisindeki Goldstone Solar System Radar anten çanağını kullanarak, asteroitin her dokuz saatte bir kendi ekseni etrafında yavaşça döndüğünü de doğrulayabildiler. Gökbilimciler ayrıca asteroitin Güneş’in etrafında dönerken izlediği yolu daha kesin bir şekilde belirleyebildiler. Bu hesaplamalara göre tam bir yörünge yaklaşık 621 gün sürüyor ve bu asteroit 2040 yılına kadar Dünya’nın yakınından geçmeyecek.

Asteroit bir zamanlar potansiyel bir tehdit olarak görülüyordu.

NASA’nın Yakın Dünya Nesneleri Araştırmaları Merkezi direktörü Paul Chodas yaptığı açıklamada, “İlginç bir şekilde, keşfedilmesinden kısa bir süre sonra, 2011 AG5, analizimiz gelecekte küçük bir çarpışma şansı gösterdiğinde, bir poster-çocuk asteroit haline geldi” dedi. Neyse ki, şimdilik olası bir çarpışmadan endişe duymadan gökyüzündeki garip Empire State Binası’na bakabiliyoruz. Chodas, “Bu nesnenin devam eden gözlemleri, rastgele bir etki olasılığını ortadan kaldırdı ve gezegen radar ekibi tarafından yapılan bu yeni menzil ölçümleri, gelecekte tam olarak nerede olacağını daha da açıklığa kavuşturacak” diye ekledi.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

haber-tekman.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu