Haber

İngiltere, Nijer’deki Büyükelçilik Personelini Azaltıyor

Batı Afrika ülkesi Nijer’de 26 Temmuz’da cuntanın iktidarı ele geçirmesinin ardından İngiltere, bu ülkedeki büyükelçilik çalışanlarının sayısını azaltma kararı aldı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Nijer’de ordunun iktidarı ele geçirmesinin protestolara ve huzursuzluklara neden olduğu belirtilirken, söz konusu protestoların şiddetli olabileceği ve durumun uyarı yapılmadan hızla değişebileceği vurgulandı.

Açıklamada, “Güvenlik durumu nedeniyle, Niamey’deki İngiliz Büyükelçiliği kesintili olarak işçi sayısını azaltıyor.” ifadesi yer aldı.

Nijer’den ilk grup İngiliz vatandaşı tahliye edildi

İngiltere Dışişleri Bakanı James Clevery de eski adı Twitter olan X sosyal medya platformunda İngiliz vatandaşlarının Nijer’den sağ salim ayrıldığını duyurdu.

Cleverly, “Birleşik Krallık olarak Nijer’deki durumu çözmek için Afrika ve ECOWAS liderliğindeki bir çözümü desteklediğimiz açık.” dedi. değerlendirmesini yaptı.

İngiltere ayrıca vatandaşlarına Nijer’e seyahat uyarısı yayınladı.

Nijer’de darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alınmış ve gece saatlerinde ordunun iktidarı ele geçirdiğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Omar Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatan Savunma Kurulu (CNSP) adlı cuntanın liderliğini üstlendiğini ve geçiş hükümetinin başına geçtiğini duyurdu. ?

Bazum, 26 Temmuz’dan beri özel konutunda tutuluyor.

serinhisarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu