Haber

Fransa’da emeklilik reformuna karşı gösteriler sürüyor: 14 kişi gözaltına alındı

Fransa’nın başkenti Paris’te emeklilik reformuna karşı gösteri öncesi yapılan aramalarda 14 kişi gözaltına alındı.

Sendikaların davetiyle ülke genelinde eğitim, elektrik ve ulaşım sektörlerinin farklı kesimleri greve giderken, diğer şehirlerde olduğu gibi Paris’te de emeklilik reformuna karşı gösteriler yapılıyor.

Paris’teki gösteri, muhalif siyasetçilerin katılımıyla Invalides Meydanı’nda başladı.

Paris Emniyet Müdürlüğü’nün Twitter hesabından yapılan açıklamada, başkentte gösteri öncesi 2 bin 700 denetim kapsamında 14 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, “Barışçıl bir gösteride silahların ve tehlikeli maddelerin yeri yoktur” denildi. söylendi.

Nantes kentinde protestocular ile polis arasında çıkan gerginlik sosyal medyada yer aldı.

Fransız basınında yer alan habere göre reformcular, bu sabah Paris’teki 2024 Paris Olimpiyat Oyunlarının merkez binasına girerek gösteri düzenledi. Göstericiler “Emeklilik yoksa Olimpiyat Oyunları da yok” sloganları attı.

Medya kuruluşlarının elektriği kesildi

Emeklilik reformuna tepki olarak Genel İşçi Sendikası’na (CGT) bağlı güç kolu, sabah saatlerinde çeşitli şirketlerin yanı sıra Canal+, Eurosport, RFI radyo gibi medya kuruluşlarının elektriğini kesti. Hauts-de-Seine eyaletindeki birçok şehir elektrik kesintisinden etkilendi.

emeklilik reformu

Fransa’da hükümetin emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını içeren yasa tasarısını oy kullanmadan geçirme kararının ardından 16 Mart’ta kitlesel gösteriler başladı.

Polis protestoculara sert karşılık verdi ve ülkenin birçok yerinde şiddet olayları yaşandı.

16 Mart’tan bu yana ülke genelindeki protestolarda 1000’den fazla kişi gözaltına alındı.

Muhalefet ve hükümetin reformların anayasaya uygun olup olmadığını belirlemek için başvurduğu Anayasa Kurulu, yasa tasarısının emeklilik yaşını 64’e çıkaran maddesini onaylarken, 6 maddesini tamamen veya kısmen reddetmişti.

Kitlesel protesto ve yoğun muhalefete rağmen kabul edilen yasanın geri çekilmesine ilişkin yasa tasarısı 8 Haziran’da TBMM’de görüşülecek.

habersusurluk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu