Teknoloji

Elon Musk yine şaşırttı, 1 gün kala OpenAI davasını geri çekti

Elon Musk, OpenAI’ye karşı açtığı sözleşme ihlali davasını mahkemeden bir gün önce geri çekti. Musk’ın Şubat ayında açtığı dava, OpenAI’ın kurucu ortakları Sam Altman ve Greg Brockman’ı şirketin kar amacı gütmeyen statüsünü ihlal etmek ve kar etmeye öncelik vermekle suçluyordu.

35 sayfalık davada Musk, OpenAI’ın şirkete 13 milyar dolar yatırım yapan ve yüzde 49 hisseye sahip olan Microsoft’un “kapalı kaynaklı fiili bir yan kuruluşu” haline geldiğini iddia etmişti. Bilmeyenler için Microsoft, OpenAI’nin teknolojisini şirketin yapay zeka asistanı Copilot’u güçlendirmek için kullanıyor.

OpenAI’ın, Musk’ın davanın sonucunda ortaya çıkacak herhangi bir bilgiyi şirketin tescilli kayıtlarına ve teknolojisine erişmek için kullanacağını savunarak davanın reddedilmesini talep ettiği bildirilmişti. Şirket ayrıca, ihlal etmesi gereken bir kuruluş anlaşması olmadığını da söylemişti.

2015’te OpenAI’nin kurucularından biri olan Musk, üç yıl sonra kuruluşun gidişatı konusundaki anlaşmazlıkların ardından şirketten ayrıldı. Şu anda Musk, X’te yerleşik olarak bulunan ve ücretli kullanıcılar için kullanılabilen bir ChatGPT rakibi olan Grok‘u yapan bir yapay zeka girişimi olan xAI’yi yönetiyor. xAI kısa süre önce Andreessen Horowitz ve Sequoia Capital dahil olmak üzere üst düzey yatırımcılardan 6 milyar dolarlık bir finansman topladı.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Musk, Apple’ın OpenAI ile ChatGPT’yi işletim sistemlerine entegre ettikten sonra, Apple cihazlarını şirketinden yasaklayacağını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu