Haber

Çin Dışişleri Bakanı, İsrail-Filistin ihtilafının çözümüne desteğini açıkladı

Çin Dışişleri Bakanı China Gang, İsrail-Filistin çatışmasının analiz edilmesini desteklediklerini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Çin Çetesi, Pekin’i ziyaret eden Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a eşlik eden Filistinli mevkidaşı Riyad el Maliki ile bir araya geldi.

Ortadoğu’daki durumun köklü değişikliklere uğradığını ve stratejik özerkliğin güçlendirilmesi ile dayanışma ve iş birliğinin geliştirilmesinin ortak bir eğilim haline geldiğini vurgulayan China Gang, ülkesinin Filistin sorunu analizini güçlendirdiğini yineledi.

“Filistin halkının ulusal haklarını geri kazanmasına yönelik haklı davasını destekliyoruz. Çin, gücü ve bilgeliğiyle barış müzakerelerinin doğru yönde ilerlemesini desteklemeye ve sorunun çözümüne katkıda bulunmaya devam edecektir.” söz konusu.

Filistin lideri Abbas’ın bu yıl Çin’i ziyaret eden ilk Arap lider olduğunu hatırlatan China Gang, bunun iki devlet arasındaki özel dostluk bağının ve Pekin’in Filistin davasına verdiği desteğin bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Çin Çetesi, Başkan Xi Jinping ve Abbas’ın görüşmelerinin ikili ilişkileri yeni bir düzeye çıkaracak stratejik yönü netleştireceğine inandığını söyledi.

Filistin Bakanı Maliki de Çin’in yıllardır Filistin sorununun çözümüne yönelik barış önerilerini takdir ettiğini belirterek, “Çin bizim için güvenilir ve güvenilir bir dosttur. Çin’e, Filistin’in haklı davasına verdiği önemli destek ve geliştirme alanındaki yardımıdır.” dedi.

Maliki, Filistin’in Çin’in temel çıkarlarını ve “tek Çin” ilkesini desteklediğini de sözlerine ekledi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve beraberindeki heyet, 4 günlük resmi bir ziyaret için dün Pekin’e geldi. Abbas’ın bugün Xi ile görüşmesi bekleniyor. Filistin lideri, Başbakan Li Chiang ile de görüşecek.

haber-tillo.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu