Haber

Yıl başından bu yana yaklaşık 120.000 düzensiz göçmen sınır dışı edildi

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, yıl başından bu yana 119.817 düzensiz göçmenin sınır dışı edildiğini ve ülke tarihindeki en yüksek sınır dışı edilen sayısına ulaştığını bildirdi.

Göç İdaresi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, İçişleri Bakanlığı’na uygun olarak Göç İdaresi Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın sistematik olmayan göçmen kaçakçılığıyla ilgili çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi. 7/24 esasına göre geçiş.

Açıklamada, düzensiz göçmenlerle ilgili şu bilgilere yer verildi:

“Sınırlarımızda alınan etkin tedbirler sayesinde 2022 yılında 274 bin 311 düzensiz göçmenin ülkemize girişi engellendi. 2016 yılından bu yana ülkemize girişi engellenen düzensiz göçmen sayısı 2 milyon 737 bin 732’ye ulaştı. Ülkemize yönelik göç baskısı doğu ve güney sınırları yani kaçak yollarla ülkeye giriş girişimleri, Alınan tedbirlerle bir önceki yıla göre yüzde 38 azaldı.Ülkemize kaçak giriş yapanların yakalanmasına yönelik yapılan kontrol ve operasyonlar sonucunda, Mükerrer olmayan sistemsiz göçmen sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 76 artarak 231 bin olarak kaydedildi.

Yılbaşından bu yana sınır dışı edilen göçmenler

Sınır dışı etme işlemlerinin hız kesmeden devam ettiği vurgulanan açıklamada, “Yıl başından bu yana tüm uyruklarla birlikte 119 bin 817 düzensiz göçmen de sınır dışı edildi. Böylece, ülkemiz tarihinin en yüksek sınır dışı etme sayısına bitmeden ulaşıldı. yılın. 159. artarak ifadelerine yer verildi.

Geçen yılın aynı dönemine göre sınır dışı edilen Afganistan uyruklu yabancılarda yüzde 236, Pakistan uyruklu yabancılarda yüzde 22 ve diğer uyruklu yabancılarda yüzde 167 arttı. ” bilgi paylaşıldı.

Göç İdaresi’nden yapılan açıklamada, bu yıl 44 bin 433’ü charter, 22 bin 101’i tarifeli olmak üzere 234’ü olmak üzere toplam 66 bin 534 düzensiz göçmenin Afganistan’dan; Pakistan’a 2 charter ve tarifeli seferlerle toplam 12 bin 385 düzensiz göçmenin güvenli bir şekilde gönderildiği bildirildi.

“Türkiye’nin sınır dışı etme başarı oranı yüzde 70”

Son yıllarda yoğun düzensiz göç baskısı altında kalan Türkiye’nin Avrupa ortalamasının oldukça üzerinde başarıyla geri döndüğüne işaret edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Eurostat verilerine göre 2021 yılında Avrupa Birliği ülkelerinde toplam 709.900 düzensiz göçmen tespit edilmesine rağmen bunlardan sadece 80.470’i sınır dışı edildi. 2022 yılında tüm Avrupa ülkeleri tarafından sınır dışı edilen sistematik olmayan göçmen sayısı 53.885. Eylül sonu Avrupa ülkelerinin sınır dışı başarı oranı ortalaması yüzde 11 iken, ülkemizin sınır dışı başarı oranı, sınır dışı süreçler ve mükerrer yakalamalar hariç tutulduğunda yüzde 70 olarak kaydedildi.

24.451 yabancının sınır dışı işlemleri devam ediyor

Açıklamada, Göç İdaresi Başkanlığına bağlı geri gönderme merkezlerinin sayısının 30’a, kapasitesinin ise 20 bin 540’a çıkarıldığı belirtildi.

“Böylece ülkemiz, tüm Avrupa ülkelerindeki geri gönderme merkezlerinin kapasitesini geride bırakmıştır. Şu anda geri gönderme merkezlerimizde 107 farklı uyruklu 18.776 yabancı idari gözetim altında tutulmakta olup, 5.675’i sistematik olmayan göçmen olmak üzere toplam 24.451 yabancının sınır ötesi işlemleri gerçekleştirilmektedir. ayrılma daveti kapsamındaki işlemler devam etmekte olup, devam etmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu