Haber

CHP Milletvekili SGK’daki Yolsuzluk İddialarını Gündeme Taşıyor

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, SGK’daki yolsuzluk iddialarına ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a sunduğu soru önergesinde; “SGK’daki yolsuzluğa karışan isimlerden bazılarının, dönemin Çalışma Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem’in yeğeni Tıbbi Cihaz Daire Başkanı Mehmet Akif Fazilet, Dış Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Orgeneral Dilek Yılmaz olduğu iddia ediliyor. Genel Sağlık Sigortası Müdürü Mustafa Özderyol’un başka görevlere atandığı ancak yakın zamanda memuriyetten ihraç edildiği iddia ediliyor.Yolsuzlukla ilgili tekliflerimize ısrarla cevap verilmemesi ve isimlerin açıklanmaması isimlerin açıklanmadığı izlenimi yaratıyor. Yolsuzluk yapan isimler gizleniyor Yolsuzluk yapan isimler ısrarla kamuoyuna açıklanmamasının sebebi nedir? Yolsuzluk kapsamında kaç hastaneye para cezası verildi? “Bu para cezaları toplandı mı?” O sordu.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın SGK’daki yolsuzluk iddialarına ilişkin talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu. CHP’li Bulut, önergesinde SGK’daki tartışmalara ilişkin şu görüşleri dile getirdi:

“2021 yılında gelir ve giderlerinin ortasında bir boşlukla kara deliğe dönüşen SGK’da ilaç ve tıbbi cihazlara milyarlarca lira ödendiği, SGK Başkanı da dahil olmak üzere birçok üst düzey yönetici görevden alındı, 3 hastaneye ağır para cezası kesildi.2017 yılına dayandığı iddia edilen yolsuzluğa konu meblağın 1 bin lira olduğu selefiniz Vedat Alım tarafından kabul edildi. milyar TL (cari kur üzerinden 270 milyon dolar).

Bu tartışmaların ortaya çıkması üzerine Mehmet Soylu şirketten istifa etti. Ancak yolsuzluk soruşturması sürerken Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanı Mustafa Apaydın görevden alınırken, yerine 2015 yılında AKP’den milletvekili adayı adayı olan Soylu’nun eski meslektaşı Oğuzhan Tekin tüzük değiştirilerek getirildi. düzenleme. 2021 Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığınızın bütçesi görüşülürken, selefiniz Vedat Bilgin’e neden bürokratların görevden ihraç edildiğini sorduğumda, “Bakanlığa geldiğimizden beri görevden aldık” dedi. Bu yolsuzluk iddiaları.Aslında bu bürokratları değiştirmemiz doğrudan doğruya bu mücadelede daha etkin bir ekip arayışından kaynaklanmaktadır, aldığımız bilgilerden ve soruşturmalardan kaynaklanmaktadır.Sonuçlanınca tereddüt etmeyin ben nasılsa kamuoyunun bilgisine sunacak.Yine aynı kurulda “Mahkemeye getirdiğim için isimlerini vermiyorum, kovdum, işlerine son verdim” ifadelerini kullandı.

SGK’daki yolsuzluğa karışan isimlerden bazılarının, dönemin Çalışma Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem’in yeğeni Tıbbi Cihaz Daire Başkanı Mehmet Akif Fazilet, Dış Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Dilek Yılmaz ve Mustafa olduğu öne sürülüyor. Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Özderyol. Bu isimlerin, soruşturma başlatıldığında kurum içindeki başka görevlere aktarıldığı ancak geçtiğimiz günlerde memuriyetten ihraç edildiği iddia edildi. Yolsuzlukla ilgili tekliflerimize ısrarla cevap verilmemesi ve isimlerin açıklanmaması yolsuzluğa bulaşan isimlerin gizlendiği izlenimi yaratıyor.”

Bulut, Bakan Işıkhan’a şu soruları yöneltti:

“YOLSUZLUK KAPSAMINDA KAÇ HASTANE VE NE KADAR CEZA UYGULANMIŞTIR”

“Tıbbi Cihaz Daire Başkanı Mehmet Akif Fazilet, Yurtdışı Sağlık Hizmetleri Lideri Dilek Yılmaz, Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Mustafa Özderyol’un yolsuzluklara karıştığı iddiaları doğru mu?

Bu isimler ne zaman ve hangi gerekçeyle görevden alındı?

İşten çıkarılan bu isimler memuriyetten ihraç edildi mi? Ne zaman atıldı? Yolsuzluğa karışan kaç kişi kamu hizmetinden ihraç edildi?

Görevden alınan Tıbbi Cihaz Daire Başkanı Mehmet Akif Erdem’in dönemin Çalışma Bakan Yardımcısı Ahmet Fazilet ile ilişkisi var mı?

Yolsuzluklara karışan isimlerin kamuoyuna açıklanmaması konusundaki ısrarın sebebi nedir?

Yolsuzluktan kaç hastaneye ceza kesildi? Bu cezalar tahsil edildi mi?

Size yakın bir gazetenin yazısıyla bilgi sahibi olduğumuz bakanlık müfettişleri tarafından hazırlanan 4500 sayfalık raporun bize verilmemesinin sebebi nedir?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu