Haber

Buz Hokeyi Oyuncusunun Ölümünün Ardından Güvenlik Önlemleri Arttırıldı

İngiliz profesyonel buz hokeyi kulübü Nottingham Panthers’ta forma giyen Adam Johnson’ın, maç sırasında rakibinin pateninin boynuna çarpması sonucu hayatını kaybetmesi ülkede gündem oldu.

Ülke basınında buz hokeyinde can güvenliği riskinin çok yüksek olduğu yönündeki eleştirilerin ardından Britanya Buz Hokeyi Birliği’nden (EIHA) konuyla ilgili bir açıklama geldi.

EIHA, Johnson dahil ülke genelinde oynanan profesyonel “Elit Lig” müsabakalarında tüm oyuncuların boyun koruyucusu takmaları için tüm takımlara “ısrarlı önerilerde” bulunduklarını, oyuncuların inisiyatif alarak boyun koruyucusu kullanmadan maçı oynayabileceklerini belirtti.

“Bir oyuncunun spor yaparken hayatını kaybetmesi kabul edilemez.” Açıklamada, maç sırasında boynuna aldığı paten darbesi sonucu hayatını kaybeden Adam Johnson’ın boyunluk takıp takmadığına ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

İngiltere’de buz hokeyi oyuncularının 18 yaşını doldurduktan sonra maçlarda boyun koruyucu takmalarına gerek yok. İskoçya ve Büyük Britanya milli takımlarında boyun desteği kullanmayan oyuncuların oynamasına izin verilmiyor.

EIHA ayrıca ülke genelinde yapılacak maçlarda oyunculara sağlanan güvenlik araçlarının eksiksiz kullanımına ilişkin 12 ay boyunca izleme gerçekleştirileceğini vurguladı.

Birleşik Krallık’ın ulusal yönetim organı olan Buz Hokeyi İngiltere, Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu ile yapılan ön toplantı sonrasında alınan kararla, İngiltere’deki tüm buz hokeyi etkinliklerinde oyuncuların boyun koruyucuları takmasının zorunlu hale geldiğini duyurdu. Trajik olay nedeniyle bir sonraki duyuru.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı

Öte yandan Güney Yorkshire Polisi, Adam Johnson’ın ölümüyle ilgili soruşturma başlattı.

Polisten yapılan açıklamada, bu durumun “normal bir prosedür” olduğu, yetkililerin maçın oynandığı alanda gerekli incelemeyi yaptığı ve soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

olay

Ekim ayında Nottingham Panthers ile Sheffield Steelers arasında oynanan Challenge Cup maçının 35. dakikasında rakibinin müdahalesi sonucu yerde kalan 29 yaşındaki Amerikalı oyuncuya ilk müdahale sağlık ekibi tarafından kenarda yapıldı. 29. Tüm çabalara rağmen Johnson boynundan aldığı paten yaralanması nedeniyle hayatını kaybetti.

Yaşananları “çılgın bir kaza” olarak nitelendiren ve büyük üzüntü duyduğunu dile getiren Nottingham Panterler Kulübü’nün yanı sıra çok sayıda buz hokeyi sporcusu, oyuncunun ailesine, arkadaşlarına ve sevenlerine başsağlığı diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu