Haber

Bakan Koca: Endişe verici ‘kızamıktan ölüm’ iddiaları asılsızdır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından kızamık vakalarına ilişkin açıklama yaptı.

“Endişe uyandıran ‘kızamıktan ölüm’ iddiaları asılsızdır. Ülkemizde kızamık vakalarından ölümlerin olduğu yönünde medyada yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Konuyla ilgili endişe uyandıran iddialar asılsızdır.” Koca, açıklamanın kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacından doğduğunu sözlerine ekledi.

Koca şu değerlendirmelerde bulundu:

“Öncelikle şu değerli bilgiye dikkat çekmek isteriz. Kızamıktan ölüm söz konusu değildir. Kızamık nedeniyle olduğu veya olabileceği iddia edilen ölüm nedeni çoklu organ yetmezliğidir. HIV/AIDS hastalığı tarafından Hasta yabancı uyruklu, 2015 doğumlu.

Bilindiği gibi sağlık çalışanlarımızın ilgili programa uygun olarak yürüttüğü çalışmalar sonucunda ülkemizde kızamık hastalığı tamamen kontrol altına alınmıştır. Ancak son yıllarda birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de yurt dışından gelen olaylar nedeniyle kızamık vakalarında artış olduğu bir gerçektir.

Covid-19 pandemi döneminde artan aşı reddi kampanyalarına rağmen sağlık çalışanlarımızın çabaları sonucunda ülke genelinde çocuklarımızın KKK-I aşısı oranı yüzde 95’in üzerinde tutuldu. Aşı reddi nedeniyle aşılanamayan çocuk sayısının giderek azalan Takip/Aşı Durum Bilgi Olum Formu ile bildirilmesi sevindiricidir. Türkiye’deki yabancılar için diğer aşı teminatları hesaplanır. Bu oran MMR aşısı için yüzde 87 ile 92 arasında seyrediyor.”

VATANDAŞLARIMIZI AŞI KONUSUNDA DİKKATLİ OLMAYA DAVET EDİYORUZ’

Aşı Danışma Kurulu’nun önerisiyle 2019 yılından itibaren çocuklara 1 yaşından itibaren 3 doz kızamık aşısı yapılmaya başlandığını hatırlatan Koca, bilimsel bilgilerin, adet dönemlerinde aşılama takvimine titizlikle uyulmasında fayda olduğuna işaret ettiğini belirtti. kızamık olayları meydana geldiğinde.

Vatandaşları çocuklarının sağlığı için aşı konusunda titiz olmaya davet eden Koca, şunları kaydetti:

“Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kızamık vakalarındaki artış nedeniyle Aşı Danışma Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusunda 2023 yılı Ocak ayı itibari ile İstanbul’dan başlayarak tüm illerimizde yoğun kontrol stratejileri uygulanmaya başlanmıştır. ve ülkemizdeki çeşitli üniversitelerde görev yapan bilim insanlarımızdan oluşan Kızamık Doğrulama Komisyonu.

Bu kontrol stratejileri çerçevesinde tüm olayların (ev, okul, işyeri ve hastane) temaslıları belirlenmekte, temas sonrası profilaksi çalışmaları yapılmakta ve en uzun kuluçka döneminde temaslılar izlenmektedir. Olayların olduğu yerlerde saha çalışmaları ile etkili vakalar aranır, saha ekipleri tarafından eksik aşılı ve aşısız çocukların aşıları yapılır. Özellikle insanların gruplar halinde yaşadığı yerlerde (geçici barınaklar, geri gönderme merkezleri, yurtlar gibi) geliştirilmiş sürveyans çalışmaları ile gerekli taramalar ile etkin olay araştırmaları yapılmakta ve yaşlarına göre aşılanmamış veya eksik aşılanmış bireyler aşılanmaktadır. Sağlık kurumlarına şüpheli vaka başvurusu yapılması durumunda triyaj ve izolasyon tedbirlerinin güçlendirilmesi maksimize edilmiştir.

Sağlık çalışanlarının kızamığa karşı bağışıklığının kanıtlanamaması durumunda aşı yaptırıldığını vurgulayan Koca, il sağlık müdürlüklerinin belirlediği riskli bölgelerdeki konutlara gidilerek aşılama çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Bakan Koca, askerlerin aşılanmasıyla birlikte turizm dairesi çalışanları ve havalimanlarında görev yapan çalışanların da aşılanması için çalışmalar yapıldığını bildirdi.

‘AİLE DOKTORLARINA AŞILARI EKSİK OLAN ÇOCUKLARIN AŞILANMASI KONUSUNDA UYARLANDI’

Aile hekimlerinin kendilerine kayıtlı çocukların aşılanma durumları konusunda uyarıldığına, yaşına göre eksik aşılanan tüm çocukların acilen aşı olması konusunda uyarıda bulunulduğuna dikkat çeken Koca, şu bilgileri verdi:

“Göçmen sağlık merkezlerinden ve yabancı uyruklular polikliniğinden hizmet alan kişiler anında değerlendirilerek, yaşına göre eksik aşılanan tüm çocuklar acilen aşılanıyor. Aşı Danışma Kurulu’nun bu ayki son toplantısında mevcut durum değerlendirildi. , durumun stabil olduğu ancak çalışmaların birebir olduğu tespit edilerek ciddiyetle sürdürülmesine karar verildi.

Sağlık teşkilatımız bu konuda uluslararası normlar çerçevesinde gerekli tüm çalışmaları yürütmektedir. Halkın açıklamanın emniyetini hissetmesi ve aşı için gerekli hassasiyeti göstermesi gerekiyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu