Haber

Avrupa Birliği’nden Lübnan’a 60 milyon avroluk insani yardım

Lenarcic, çok sayıda mülteciye ev sahipliği yapması nedeniyle ekonomik ve siyasi kriz nedeniyle zor bir süreçten geçen Lübnan’la dayanışma içinde olduklarını belirterek, Lübnan nedeniyle yardıma muhtaç Lübnanlı sayısında önemli bir artış yaşandığını bildirdi. Enflasyondaki son artış ve düşük ücretler ile Suriyeli mülteciler.

Lenarsik, Geçen yıla göre yüzde 20 artışla bu yıl 60 milyon euro (Lübnan’a sunulacak).insani yardım toplandısöz konusu.

AB yetkilisi, insani yardımın savunmasız durumdaki Suriyeli mültecilere ve Lübnan vatandaşlarına verileceğini de sözlerine ekledi.

lübnan’da ekonomik kriz

Ekim 2019’da Lübnan’da başlayan gösteriler, hükümetin istifası, Beyrut’ta liman patlaması ve Kovid-19 salgını gibi olaylar ülke ekonomisini derinden etkiledi.

Yaklaşık 3,5 yıldır devam eden ekonomik kriz ortamında döviz rezervlerinin erimesini önlemek amacıyla bankalardaki dolar mevduatları donduruldu.

Ülkede, 2019’da 1 dolar 1500 Lübnan lirasından işlem yapılırkenArt arda gelen gelişmelerle eş zamanlı olarak yerel para birimindeki değer kaybı da arttı.

2022 yılı Ocak ayında 1 ABD doları 20 bin Lübnan lirası iken son 1 yılda değer kaybı hızla artmaya devam etti.

Dünya Bankası’nın Kasım 2022’de yayınladığı raporunda, Lübnan’daki mali kayıp 72 milyar doları aşıyor.belirtildi.

senin nüfusun Bunların yüzde 80’inin yoksulluk sınırında olduğu bildiriliyor.Lübnan’da 14 Mart’ta karaborsada 100 bin Lübnan lirasından işlem gören dolar, 21 Mart’ta 140 bin liraya yükselerek yeni rekor kırdı.

habertomarza.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu