Teknoloji

Aramızdaki Kurt – İnceleme

 
Telltale Games tarafından bizlere sunulan hikaye odaklı seçim tabanlı The Wolf Among Us gerçekten güzel bir interaktif seri deneyimi sunuyor. Oyunda çeşitli seçimler yapıp bu seçimlerle birlikte hikayenin gidişatını değiştirebiliyoruz ve sonunda finalin nasıl olması gerektiğine aslında biz karar veriyoruz. Oyunda bize özgürlükçü bir yapı sunulmuyor, sadece oyundaki karakterin kontrolünü belirli bölümlerde ele alıp, elimizden geldiğince çevreyi keşfedip, çeşitli ipuçları bulup hikayeyi ilerletebiliyoruz.
 
The Wolf Among Us bize interaktif bir oyun deneyimi sunuyor yani oyundaki karakterler arasındaki konuşmalarla kendimizi her an bulabiliyoruz ve bu sahnelerle birlikte aslında bir nevi dizi izliyoruz diyebiliriz. Oyunda hikaye aslında her şey. Hikayenin odak noktası olmakla birlikte kendimizi sürekli diyalogları okurken bulabiliriz ve bu diyalogları çok iyi okuyup oyundaki detaylara hakim olmamız gerekiyor.
 
Oyunda aklı başında karakterler var ve bu karakterlerin etrafında hep gidip geliyoruz. Bu karakterlerin renkli kişilikleri olduğunu söyleyebilirim ancak oyunda karanlık bir atmosfer var. Yani her birinin arkasında farklı bir hikaye var ve bu hikayeleri aslında oyun içinde öğrenebiliyoruz.
 
 
 
Oyunun hikayesi kapsamında sürprizler ve sonlar bizleri bekliyor diyebilirim. Nitekim oyun bu hikayede de bizlere tatmin edici bir deneyim sunuyor. Oyunun hikayesini deneyimlediğinizde oyunun gidişatını gerçekten merak ediyoruz ve sonunun nerede olacağını öğrenmek için bölümleri hızlıca oynamaya başlıyoruz.
 
Aramızdaki Kurt bölümler halinde karşımıza çıkıyor yani ilk bölümü bitirdikten sonra ikinci bölümle karşılaşıyoruz. Bu ikinci bölüm kapsamında bir önceki bölümde yaşadığımız anlar bizlere sunulurken, bir sonraki bölümde yaşayacağımız anların bölümleri de bizlere gösteriliyor. Oyun toplamda 5 bölümden oluşuyor ve bu 5 bölüm kapsamında oyunun hikayesini ve finalini öğrenebiliyoruz.
 
Klasik Telltale stili
 
 
 
Bir de biliyorsunuz Telltale oyunları hep interaktif seri benzeri oyunlar yapıyor ve bu oyunlar kapsamında kendimizi farklı hikayelerin içinde bulabiliyoruz. Bu oyunda yukarıda da belirttiğim gibi özgürlükçü anlar çok kısıtlı yani karakteri kontrol ettiğimiz kısımlar kesinlikle ana alanlarda gerçekleştiriliyor. Aslında bu bariz alanların dışına çıkamıyoruz ama oyunda kaçırdığınız anlar olabiliyor. Bu nedenle karakteri elimize aldığımız bölümleri iyi incelemeniz ve etrafınıza iyi bakmanız gerekiyor.
 
Bir Şerif rolünü üstlenip çeşitli olay ve vakalara ışık tutmaya çalıştığımız bu oyunda aslında masal karakterleri de yer alıyor. Bu karakterler arasında kontrol edeceğimiz kişi Kırmızı Başlıklı Kız’ın yanına gelen berbat Kurt. Çeşitli peri masallarından karakterlerin yer aldığı bu oyunda Kırmızı Başlıklı Kız, Pamuk Prenses, Kırmızı Başlıklı Kız’ı kötü kurttan kurtarmaya çalışan Oduncu ve daha fazlası yer alıyor. Oyunda renkli bir karakter seti var ve bu karakterlerin arka planda yaşadığı söyleniyor.
 
Macera başlar
 
 
 
Oyunda yukarıda bahsettiğim oduncu ile karşılaşıyoruz ve oduncunun bir meskende birisiyle tartıştığını görüyoruz. Biz Şerif olarak bu tartışmayı ortadan kaldırmak ve sebep olduğu gürültüyü azaltmak için olay yerine geliyor ve olayların içine dalıyoruz. Rastgele spoiler vermemek için ayrıntılara girmeyeceğim, sadece körü körüne olayları anlatmaya ve oyunun oyun içi mekaniklerinden bahsetmeye çalışacağım. Bu Oduncu kıtlığı işleri başlatır ve oradan sonra işler dağılmaya başlar. Yani oyunun en başında bizi şaşırtacak bir olay hikayenin gidişatı açısından çok önemli. Bizi merakta bıraktığını söyleyebilirim.
 
Bu olaylardan sonra bizi büyük bir olay bekliyor. Düşündüğümüzden de derin olan bu olaylar dizisine daldıkça kendimizi dedektiflik yaparken buluyoruz ve başka yerlere ilerleyerek çeşitli karakterlerle her an etkileşime geçebiliyoruz. Öte yandan olayın dibine girdikçe aslında derinleştiğini de görebiliriz. Oyunda anlatılan hikaye kapsamında hiç aceleniz olmasın. Dolayısıyla tatmin edici bir hikaye deneyimi ile karşımıza çıktığını söyleyebilirim. Daha fazla detaya girmek istemediğim için hikayeyi burada bitirmek istiyorum. Herhangi bir spoiler vermemek için burada bitirmeye karar verdim.
 
QTE deneyimi
 
 
 
Her Telltale oyununda olduğu gibi bu oyunda da QTE mekaniği bulunuyor. Bu tamirciyi de bilirsiniz, gerçek tuşlara doğru zamanda basmaktan oluşan bir sistemdir. Bu mekanik, çoğunlukla bu oyunda bir karakterle savaşırken ve dövüşürken karşılaşılır. Bu mekanikle mücadeleye girdiğimizde süre dolmadan tıklamamız gereken tuşlarla karşılaşıyoruz ve bu tuşlara zamanında basıyoruz. Yapamazsak karakterimiz bu dövüşte yenik düşebilir ve dövüşü tekrarlamak zorunda kalabiliriz. Bu nedenle oyunda klasik bir QTE sistemi bulunuyor. Bu sistem aslında oyunun aksiyon ve dövüş sekanslarını bizlere aktarıyor diyebilirim.
 
Renkli sanat tarzı ve mekanlar
 
 
 
Oyunda karakterlerin yerleri, bölgeleri ve yapıları gerçekten renkli bir formda karşımıza çıkıyor. Hem çizimler, hem grafikler hem de çevre detayları çok güzel anlatılmış. O dönemin masallarına geçiş yapabileceğimiz bu oyunda o karanlık atmosfer ve gizem temasının çevre detaylarıyla etkili bir şekilde harmanlandığını söyleyebilirim. Nitekim oyunda hem grafik olarak hem de sanat tarzı olarak güzel bir iş başarılmış. Telltale oyunları aslında bu halde karşımıza çıkıyor ve bu konuda gerçekten güzel şeyler yapıyorlar.
 
Sanat stilini ve grafikleri bırakın, oyun arka planda tanışabileceğiniz ve hakkında bilgi edinebileceğiniz çeşitli karakterler ve masal kahramanları içeriyor. Bu karakterler ile birlikte her zaman diyaloglara girebilir, çevreyi inceleyebilir ve hikayede ilerlemeye çalışabiliriz. Oyunda berbat Kurt Bigby isimli bir karakteri kontrol ediyor ve bu karakterin geçmişte yaşadıkları aslında oyun içinde bizlere aktarılıyor.
 
Kötü kurtla yaşadıklarımız güncel olayları etkiler.
 
 
 
Kötü kurt hikayesindeki durum aslında oyunda karşımıza çıkıyor. Kırmızı Başlıklı Kız’ı tuzağa düşürmek için yaptığımız atılımlar oyun içerisinde incelenebilir. Bundan dolayı diğer karakterler bize bu açıdan bakıyor yani oyunda kötü bir geçmişle ilerliyoruz ve bu kötü geçmişi tamamen geride bırakıp kendimizi adalete ve düzgünlüğe teslim etmiş oluyoruz. Ama tabii ki oyunda kendimize hakim olamadığımız durumlar da oluyor. Bu durumların önüne geçebilmek için bizlere çeşitli seçenekler sunulmaktadır. Bu seçimleri yapmak tamamen bize bağlı.
 

Genel olarak oyunun renkli karakterlerle bezenmiş interaktif bir seri deneyimini keyifli bir hikaye ile harmanladığını söyleyebilirim. Oyunda yukarıda da belirttiğim gibi karakterin kontrolünü elimize aldığımız kısımlar belirli alanlarda gerçekleştiriliyor ancak bu noktada takılıp kalabileceğimiz bir şey değil. Oyunun amacı bize bir hikaye sunmak ve çeşitli seçeneklerle rotayı değiştirmek. Oyun bize vermek istediği hissi veriyor ve oynanmayı hak ediyor diyebilirim. Başka Telltale oyunları oynamış veya hiç giriş yapmamış olsanız bile bu türe girmek istiyorsanız bu yazıya göz atabilir ve bu ipucunu deneyebilirsiniz. Aramızdaki Kurt’ta tatmin edici bir hikaye ve tatmin edici bir dizi karakter bizi bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu