Sağlık

7 Magnezyum Eksikliğinin Sonuçları

Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Enes Murat Atasoy, magnezyum eksikliğinin 7 değerli belirtisini paylaştı.

1. Kas Ağrıları ve Krampları

Ağrı, titreme veya kas krampları değerli semptomlardır. Eksikliği ayrıca nöbetlere veya kasılmalara neden olabilir. Kullanılan magnezyum takviyelerinin eksikliği olan kişilerde kas seğirmelerini ve krampları hafifletebileceği, magnezyum takviyelerinin ise yaşlı erişkinlerde kas krampları için daha az etkili bir tedavi olabileceği bildirilmektedir.

İstemsiz kas seğirmesi, gerginlik veya çok fazla kafein tüketimi dahil olmak üzere birçok başka nedene de sahip olabilir. Ayrıca bazı ilaçların yan etkileri, nöromiyotoni veya motor nöron hastalığı gibi nörolojik hastalıklar da belirti olarak karşımıza çıkabilir. Ara sıra seğirme yaygın olsa da, semptomlar devam ederse bir doktora danışılmalıdır.

2. Ruhsal Bozukluklar

Zihinsel bozukluklar, magnezyum eksikliğinin bir başka olası sonucudur. Bunlar, zihinsel uyuşukluk veya duygu eksikliği ile karakterize ilgisizliği içerir. Ek olarak, bazı çalışmalar düşük magnezyum düzeylerinin artan depresyon riskiyle bağlantılı olduğunu kanıtlamaktadır. Araştırmalar, magnezyum takviyelerinin anksiyete bozukluğu olan bireylerde etkili olduğunu gösteriyor.

3. Osteoporoz

Osteoporoz, zayıf kemikler ve artmış kemik kırılma riski ile karakterize bir hastalık. Osteoporoz riski çeşitli faktörlerden etkilenir. Bunlar yaşlılık, antrenman eksikliği ve D ve K vitamin eksikliği olarak sıralanabilir. Magnezyum eksikliği osteoporoz için risk faktörüdür. Eksikliği doğrudan kemikleri zayıflatabilir, ancak aynı zamanda kemiklerin ana yapı taşı olan kalsiyumun kandaki seviyesini de azaltabilir.

4. Yorgunluk ve Kas Zayıflığı

Fiziksel veya zihinsel yorgunluk veya halsizlik ile karakterize bir durum olan yorgunluk, magnezyum eksikliğinin başka bir belirtisidir. Herkes zaman zaman yorulabilir. Bu genellikle sadece dinlenmeniz gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte, şiddetli veya sürekli yorgunluk bir sağlık sorununun işareti olabilir. Yorgunluk spesifik olmayan bir semptom olduğundan, başka semptomlar eşlik etmedikçe nedenini belirlemek imkansızdır.

Magnezyum eksikliğinin bir diğer değerli belirtisi miyasteni olarak da bilinen kas zayıflığıdır. Bilim adamları, zayıflığın, magnezyum eksikliğine bağlı bir durum olan kas hücrelerinde potasyum kaybından kaynaklandığına inanıyor. Bu nedenle, magnezyum eksikliği yorgunluk veya halsizliğin olası nedenlerinden biridir.

5. Yüksek Tansiyon

Çalışmalar, magnezyum eksikliğinin kan basıncını artırabileceğini ve kalp hastalığı için güçlü bir risk faktörü olan yüksek tansiyonu artırabileceğini göstermektedir. Araştırmalar, düşük magnezyum seviyelerinin veya yetersiz ve dengesiz beslenmenin kan basıncını artırabileceğini düşündürmektedir. Bazı incelemeler, magnezyum takviyelerinin, özellikle yüksek tansiyonu olan yetişkinlerde kan basıncını düşürebileceği sonucuna varıyor. Özetlemek gerekirse, magnezyum eksikliği kan basıncını artırabilir, bu da kalp hastalığı riskini artırabilir.

6. Astım

Önemli derecede astımı olan hastalarda magnezyum eksikliği görülebilir. Ek olarak, astımı olan kişilerde magnezyum seviyeleri sağlıklı insanlardan daha düşük olma eğilimindedir. Bilim adamları, magnezyum eksikliğinin, solunum yolunu kaplayan akciğer kaslarında kalsiyum birikmesine neden olabileceğini öne sürüyorlar. Bu, hava yollarını daraltır ve nefes almayı zorlaştırır.

7. Düzensiz Kalp Atışı

Magnezyum eksikliğinin en önemli belirtileri kalp ritim bozukluğu veya ortada düzensiz kalp atışlarıdır. Aritmi semptomları çoğu durumda hafiftir. Genellikle hiçbir semptomu yoktur. Bununla birlikte, bazı insanlarda kalp atışının ortasında duraklamalar olan çarpıntılara neden olabilir. Magnezyum takviyeleri, bazı aritmi hastalarında semptomları azaltabilir.

Magnezyum Eksikliği Nasıl Giderilir?

En güçlü magnezyum kaynakları tohumlar ve kabuklu yemişlerdir, ancak tam tahıllar, fasulye ve yeşil yapraklı sebzelerdir. 100 gram bademde 270 mg, kabak çekirdeğinde 262 mg, bitter çikolatada 176 mg, yer fıstığında 168 mg ve patlamış mısırda 151 mg magnezyum bulunmaktadır. Bir avuç (28,4 gram) badem, günlük magnezyum alımının yüzde 18’ini sağlar.

Diğer harika kaynaklar arasında keten tohumu, ayçiçeği tohumları, chia tohumları, kakao, kahve, kaju fıstığı, fındık ve yulaf bulunur. Fındık, tohum, tahıl veya fasulye gibi magnezyum açısından zengin bütün gıdaları düzenli olarak tüketmeye özen gösterilmelidir.

Bu besinler aynı zamanda diğer sağlıklı besinlerden daha yüksektir. Bu besinleri diyete eklemek, yalnızca magnezyum eksikliği riskinizi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda genel sağlığı da iyileştirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu