Haber

300’den fazla çocuk kontamine öksürük şuruplarından öldü

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), çocukların tedavisinde kullanılan reçetesiz satılan şurupların kontamine olduğunu ve bu nedenle 2022’de 7 ülkeden 300’den fazla çocuğun hayatını kaybettiğini duyurdu. Dün yapılan açıklamada, şuruplara endüstriyel çözücüler ve antifrizlerin karıştırıldığı.

DSÖ dün ‘acil eylem çağrısı’ yaparak, Gambiya, Endonezya ve Özbekistan yetkililerinin şurupların kontamine olduğunu bildirdiklerini ve bu şurupların 2022’de 300’den fazla çocuğun ölümüne neden olduğunu duyurdu.

“Vakalar, en az yedi ülkede ve bu ülkelerin üçünde 300’den fazla ölümle bağlantılı. Çoğu, beş yaşın altındaki küçük çocuklar. Bu kirleticiler, endüstriyel çözücüler ve antifrizler olarak kullanılan ve ölümcül olabilen zehirli kimyasallardır. Küçük miktarlarda ve asla ilaçlarda bulunmamalıdır” denildi. . DSÖ, uyarı notlarını 194 üye ülkenin sağlık yetkililerine ilettiklerini bildirdi. GAMBİYA, ENDONEZYA VE ÖZBEKİSTAN BİLDİRİLDİ. DSÖ, 11 Ocak tarihli ‘kontamine tıbbi ürün uyarısında’, çocukların tedavisinde kullanılan ve reçetesiz satılan öksürük şuruplarının Özbekistan Sağlık Bakanlığı tarafından analiz edilerek kendilerine bildirildiğini bildirdi. belirtmişti. 11 Ocak’ta yapılan uyarıda, “Özbekistan Sağlık Bakanlığı’nın ulusal kalite kontrol laboratuvarları tarafından her iki eserden alınan numunelerin laboratuvar analizi, her iki eserin de kabul edilemez kirletici maddeler içerdiğini ortaya çıkardı.” Gambiya’nın 5 Ekim 2022’de ve Endonezya’nın 2 Kasım 2022’de kendilerine bildirdiğini vurguladı.

iskilip-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu