Yaşam

Yaz geldi, kutlamalar karadan denize kaydı

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte düğün ve kutlama sezonu açılırken, şehir içindeki mekanların cep yakan faturası, birçok kişiyi alternatif arayışına itti. Hem konforun hem de lüksün bir araya geldiği kiralık tekneler ise bu sezon yeni bir trende dönüştü. Tatil yörelerindeki otellerde belirli bir süre konaklamanın el yakan bütçesi, ulaşım maliyetleriyle birleştiğinde, İstanbul’da kalıp tekne kiralayarak günübirlik gezintilere çıkmak, daha ferahlatıcı ve uygun bütçeli hale geldi.

2024’te 18,94 milyar dolar olan tekne kiralama pazarının 10 yılda 24,46 milyar dolara ulaşacağına işaret eden Business Research Company’nin raporu da bu trendin giderek yaygınlaşacağını ortaya koyuyor. Bu pastadan pay alan ülkelerin arasında Türkiye de bulunuyor. Deniz Ticaret Odası’nın sektöre dair yayımladığı son veriler, ülkemizde 2023’te 2 bin 745 ticari yatın, 2 bin 807 tane de günübirlik gezi teknesinin bulunduğunu gösteriyor.

Boğazıyla ünlü metropol şehir İstanbul’da 700 ticari tekne bulunduğunu söyleyen Teknevia Kurucusu ve CEO’su Mert Güler konuya dair şu bilgileri verdi: “Başta İstanbullular olmak üzere, komşu illerden gelenlerin de özel günlerini kutlamak için ilk tercihi artık tekne kiralamak oluyor. Çünkü bir organizasyonun olmazsa olmazlarından yeme-içme gibi aktiviteleri, günlük kiralanan teknelerde çok uygun maliyetlere denk geliyor. Bunun yanı sıra, İstanbul Boğazı’nın muhteşem manzarasında insanlar kalabalıktan uzaklaşırken, aynı zamanda şehir dışındaymış gibi eğlenebiliyorlar. Biz de platformumuzla herkesin bu lükse ve konfora kolay ve hızlı şekilde erişebilmesini sağlıyoruz” diyerek platformlarına dair detayları şu şekilde anlattı:

“Tüm teknelerin net fiyatlarının yıl boyu görüntülenebildiği bir platform oluşturduk. Teknevia’dan önce, sektördeki fiyatlar şeffaf bir şekilde görünmüyordu. Online olarak rezervasyon yapılmıyor, rezervasyon süreci geleneksel bir şekilde ilerlediği için turun içeriğine dair anlaşmazlıklar yaşanıyordu. Birçok resmi olmayan aracı, fahiş komisyonlar alarak hem tekne sahiplerini hem de müşterileri mağdur ediyordu. Biz de tekne kiralama pazaryerimizle bu sorunları ortadan kaldırdık. Örneğin sektörümüze ilk online ödemeyi getirdik.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu