Haber

Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı ve Başkan Yardımcılığına Seçildi

Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığına Anayasa Mahkemesi Üyesi Rıdvan Güleç, Başkan Yardımcılığına ise Anayasa Mahkemesi Üyesi Kenan Yaşar seçildi.

Adli ve idari makamlar arasındaki görev ve uyuşmazlıkları karara bağlamak amacıyla kurulan Uyuşmazlık Mahkemesi’nde bugün başkan ve başkan yardımcısı seçimleri yapıldı. Anayasa Mahkemesi’nin internet sitesinde yer alan duyuruda, seçimlere ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 158. maddesi, 6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluş ve Yargılama Usulü Hakkında Kanunun 12. maddesi ve 2247 sayılı Uyuşmazlıkların Tesisi ve İşleyişi Hakkında Kanunun 4. maddesi uyarınca Mahkeme, 16 Ocak 2024 tarihinde yapılan seçimlerde Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığı görevini üstlendi. Anayasa Mahkemesi Üyesi Rıdvan Güleç ve Anayasa Mahkemesi Üyesi Kenan Yaşar, Başkan Yardımcılığına seçildi.

RIDVAN GÜLEÇ KİMDİR?

12 Eylül 1965’te Sivas’ta doğdu. 1988 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu.

1989-1991 yılları arasında Ulaştırma Bakanlığı’nda çalıştı. 1991 yılında Sayıştay’da denetçi yardımcısı olarak göreve başladı. Aynı kurumda sırasıyla denetçi, başdenetçi ve uzman denetçi olarak görev yaptı. Oxford Aspect School of Language’da ileri seviye İngilizce dil eğitimini ve Tokyo Hachioji International Center’da başlangıç ​​seviye Japonca dil eğitimini tamamladı. Avrupa Birliği Eşleştirme Projesi kapsamında hazırlanan Sayıştay Mali Kontrol Rehberinin Analitik İncelemeler Bölümü’nün yazımında görev aldı. Görev süresi boyunca Sayıştay adına birçok uluslararası toplantı ve seminere katılmıştır. Yurt dışında Sayıştayların mali denetimi, performans denetimi ve yargısal işlevleri konularında eğitmen ve proje lideri olarak çalıştı. Sayıştay denetimi ve yargısı konusunda birçok uluslararası toplantıda bildiriler sundu.

25 Haziran 2009 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 110. toplantısında Sayıştay üyeliğine seçildi. Sayıştay üyeliği görevini sürdürürken Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nun 13 Mart 2015 tarihli kararı sonrasında Sayıştay’ın gösterdiği üç aday arasından seçilmiş ve 17 Mart 2015 tarihinde göreve başlamıştır.

KENAN YAŞAR KİMDİR?

1971 yılında Mecitözü’nde doğdu. İlkokulu Mecitözü’nde, ortaokul ve liseyi İskilip’te parasız yatılı devlet öğrencisi olarak okudu; 1989 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tapu ve Kadastro Bölümünden, 1994 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

2004-2009 yılları arasında Çorum İl Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2007-2015 yılları arasında İnsan Hakları ve Demokrasi Derneği Başkanlığı görevini yürüttü. Bu dönemde “Kamu Güvenliği ve Özgürlükler Dengesi” konusunda çalışmalar yaptı, konferanslar verdi.

Çeşitli şiir ve öykü kitapları bulunan Yaşar’ın aynı zamanda bir edebiyat dergisi de yayımlandı.

1996 yılından bu yana Çorum’da serbest avukatlık yapan Yaşar, Çorum Barosu’nda çeşitli kademelerde yönetici olarak görev yaptıktan sonra Ekim 2018 ve Nisan 2021’de iki kez Çorum Barosu başkanlığına seçildi.

Baro başkanlarının 15/1/2022 tarihinde yaptığı oylamayla Anayasa Mahkemesi’nde boş olan ücretsiz avukat kontenjanı için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak üç isim arasında birinci oldu.

19/1/2022 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Yaşar, 1/2/2022 tarihinde görevine başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu