Ekonomi

TMO, Batman’da açık yığın alanlara yöneliyor

Batman’da toplam 300 bin ton buğday ve arpa alımı yapan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) siloları dolduğunda, merkeze bağlı Kösetarla köyü yakınlarında 300 dönümlük arazi kiralandı. Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydın, son çiftçi gelene kadar alımlarına devam edeceğini belirterek, “Verimin yüksek olması nedeniyle TMO Batman’da 7 yıl sonra ‘açık kazık’ sahalara yöneldi.

TMO Batman Şube Müdürlüğü, 6 Haziran’da çiftçilerden tahıl alımına başladı. Toplamda 300 bin ton buğday ve arpa alımı yapan TMO’nun siloları dolduğunda, merkeze bağlı Kösetarla köyü yakınlarında 300 dönüm arazi kiralandı. Getirilen tahıl ‘açık istif’ alanında depolanmaya başlandı. Kiralanan yerden günlük yaklaşık 3 bin ton tahıl alımı yapılıyor. Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydın, TMO’nun çiftçinin ürettiği tüm ürünleri alacağını belirterek, son çiftçi gelene kadar alımların devam edeceğini söyledi.

Başkan Aydın, bu yıl bölgede verimliliğin oldukça yüksek olduğunu kaydederek, “Termometrelerin 40 derecenin altına düşmediği sıcaklıklarda TMO satın alma ekibi, üreticinin elindeki ürünü satın alıyor. TMO ve lisanslı depoların siloları yetersiz, TMO yaklaşık 300 dönüm yığın arazi kiraladı ve bu tarlalar birden fazla hububatla doldu.Sıcak havalara kulak asılmadan alımların devam etmesi çiftçiye nefes aldı. son çiftçi malını getirene kadar devam.Yaklaşık 1 aydır alımların devam ettiği Batman’da şu ana kadar alımlarda ciddi bir sorun yaşanmadı.TMO, 7 yıl sonra Batman’da ‘açık yığın’ sahalara döndü. yüksek rakımlı Açık kazıklı alanlarda alımların devam etmesi çiftçinin randevularını önceliklendirmesini sağladı.Sıcak havaya rağmen alımlarına devam eden TMO’nun titiz çalışması, önümüzdeki aylarda hasadı başlayacak mısırda da uygulanacak. geçeceğine inanıyoruz. Hububatlarda üretici 30 gün içinde işin bedelini alıyor” dedi.

payasajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu