Haber

Şangay, yarından itibaren toplu taşıma araçlarında test sonuçlarını gösterme zorunluluğunu kaldırıyor

Çin’in Şangay şehri, toplu taşıma araçlarına binerken negatif Kovid-19 testi sonucu gösterme zorunluluğunun yarından itibaren kaldırılacağını duyurdu.

Kent yönetiminden yapılan açıklamada, uygulamanın park gibi açık hava alanları için de geçerli olacağı belirtildi.

Çin’de olaylarda artış devam ederken, bazı önlemleri gevşeten şehirler kervanına ülkenin en büyük şehri Şangay da katıldı.

Guangcou, Chongqing, Xinjin ve başkent Pekin daha önce toplu taşıma ve bazı halka açık yerlerde test zorunluluğunun kaldırılacağını duyurmuştu.

Yaklaşık 25 milyon nüfusa sahip kentte son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 36, semptomsuz 450 vaka kaydedildi.

İlkbaharda Şangay’da Omicron vakalarının tetiklediği salgında 76 günlük bir kapatma uygulandı.

“Sıfır vaka”dan çıkış işaretleri

Çin’de 24 Kasım’da Urumçi’de karantinada olduğu iddia edilen bir apartman dairesinde çıkan yangının ardından birçok kentte Kovid-19 tedbirlerine karşı protestolar düzenlendi.

Protestoların ardından Çin yönetimi, “sıfır vaka” olarak adlandırılan salgın tedbiri ve kontrol tedbirlerinin gevşetileceğine dair bazı işaretler verdi.

Salgınla mücadeleden sorumlu Başbakan Yardımcısı Sun Çunlan, Ulusal Sağlık Komitesi uzmanlarıyla yaptığı toplantıda kısıtlayıcı tedbirlerde kademeli değişiklikler yapılması gerektiğini vurguladı.

Sun, toplantıda Omicron varyantının “daha bulaşıcı ama daha az ölümcül” olduğundan ilk kez bahsederken, resmi haber ajansı Xinhua’nın görüşme haberinde “sıfır vaka” tabirine yer vermemesi dikkat çekti.

Görüşmenin ardından güneydeki Guangcou ve Chongqing şehirlerindeki “yüksek riskli” bölgelerdeki kısmi karantina kaldırılırken, olaylarla yakın teması olanların evlerinde kendilerini izole etmelerine izin verilirken, test gereklilikleri ve hareket kısıtlamaları Shiciazcuang, Cingcou ve Chongdu gibi bazı şehirlerde gevşetildi.

Son 24 saatte 35 bin 755 vaka

Omicron’un oldukça bulaşıcı alt varyantlarının neden olduğu salgınlar nedeniyle Çin’de sonbahardan bu yana vaka sayısı artmıştı.

Ulusal Sağlık Komitesi’nin verilerine göre Çin anakarasında son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 4 bin 148 vaka ve semptomsuz 31 bin 607 vaka tespit edilirken, 2 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Nüfusa oranla vaka sayısının az olmasına ve çoğunluğunda hastalık belirtisi görülmemesine rağmen Çin, “sıfır vaka” adı verilen sıkı salgın kontrol önlemlerini uygulamaya devam ediyor.

Covid-19 olaylarını meydana geldikleri yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi amaçlayan strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmet sektörlerindeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması veya kapalı bir devrenin sürdürülmesi. Tedbirler hayatın normal akışına müdahale etmenin yanı sıra ekonomik maliyetleri açısından da tartışmalara yol açıyor.

Çoğu ülke virüsle mutlak uyum içinde yaşama ve hayat akışını ve ekonomik faaliyetleri aksatacak kontrol tedbirlerinden kaçınma stratejilerini benimserken Çin, salgının başından beri uyguladığı kısıtlayıcı tedbirleri sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu