Yaşam

New York’un Kendini Yapay Yollarla Genişletmesinin Ardındaki Haklı Neden

New York, sürekli büyüyen nüfusu ve yükselen deniz seviyeleriyle başa çıkmak için radikal çözümler arıyor. İşte bu noktada, New Mannahatta projesi devreye giriyor.

Öncelikle projenin ne olduğuna bakmakta fayda var. Sizi şöyle yavaştan aşağıya alalım.

Nedir bu proje?

New Mannahatta projesi, Manhattan adasının sınırlarını genişleterek şehri deniz seviyesinin yükselmesine karşı korumayı ve artan konut talebini karşılamayı hedefleyen dev bir proje.

Projeyle Manhattan’ın, 1.760 dönüm yeni arazi kazanmasını öngörüyor. Yeni arazi, New York Limanı’nın güneyine doğru yapay bataklıklar ekleyecek ve mevcut Manhattan köprüsünden başlayıp Hudson Nehri boyunca uzanacak.

Ayrıca yeni arazide 250.000 New Yorklu için 187.000 yeni konut birimi inşa edilmesi planlanıyor.

Peki ama nasıl işleyecek?

Manhattan’ın mevcut sınırlarının ötesine geçerek yeni konut ve iş alanları yaratacak. Genişleme, mevcut altyapıyı koruyarak ve çevresel etkiyi en aza indirerek gerçekleştirilecek.

Ayrıca New York’un metro ağını genişleterek yeni istasyonlar eklemek ve mevcut hatları uzatmak da planlanıyor.

Projenin en büyük avantajlarından biri, Manhattan’daki mevcut konut sıkıntısını hafifletecek olması. New York, 2023 yılında sadece %3’lük bir boş konut oranına sahipti. Yeni konut birimlerinin inşası hem konut talebini karşılayacak hem de kira fiyatlarını düşürecek.

Böyle anlattık ama eleştiriler de yok değil.

Öncelikle projenin tamamlanması için büyük mühendislik çabası ve finansal kaynak gerekecek. Mevcut altyapının korunması ve çevresel etkilerin yönetilmesi de büyük zorluk olacak.

Eleştirmenler, projenin yüksek maliyetine ve çevresel etkilerine dikkat çekiyor. Ayrıca yeni konutların çoğunun lüks daireler olabileceği ve bu durumun mevcut konut sıkıntısını çözmeyeceği endişesi de dile getiriliyor.

Ancak ne olursa olsun yükselen deniz seviyeleri ve artan konut talebi gibi sorunlara karşı şehir, radikal ve yenilikçi çözümler üretmek zorunda.

Kaynaklar: Versed, The New York Times, Cheddar

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu