Ekonomi

New York Borsası Perakende Satış Verilerinin Ardından Düşüşle Başladı

YENİ New York borsası, beklentilerin üzerinde gelen perakende satış bilgilerinin ardından güne düşüşle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi yaklaşık 90 puan kaybederek yüzde 0,25 azalarak 35.219,37 puan oldu.

S&P 500 endeksi yüzde 0,24 düşüşle 4.478,87 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,2 düşüşle 13.760,48 puana geriledi.

Temmuz ayında ABD’de perakende satışlar beklentilerin üzerinde artarken borsalarda açılışta olumsuz bir seyir izlendi.

Ülkede perakende satışlar temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7 artarak 696,4 milyar dolara ulaştı. Bu dönemde piyasa beklentisi perakende satışların aylık bazda yüzde 0,4 artması yönündeydi.

Analistler, verilerin yüksek borçlanma maliyetleri ve fiyatlara rağmen tüketici harcamalarının dayanıklılığını koruduğunu gösterdiğini belirterek, bu durumun ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutabileceğine dair endişeleri artırdığını belirtti.

Çin Halk Bankası’nın sürpriz faiz indiriminin küresel piyasalara etkisine değinen analistler, Çin’den gelen olumsuz haber akışının da endeksler üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi.

Fed’in New York Şubesi tarafından açıklanan imalat endeksi Ağustos’ta eksi 19 ile beklentilerin altında kalarak sektörde daralmaya işaret etti. Buna rağmen önümüzdeki 6 aya ilişkin iyimserlik aynı dönemde 5,6 artarak 19,9 oldu.

Öte yandan bugün ikinci çeyrek bilançosunu açıklayan ABD’li perakende devlerinden Home Depot’un gelirleri, satışlarda yıllık yüzde 2 düşüş bildirmesine rağmen analistlerin beklentilerinin üzerinde geldi. Şirketin hisseleri, mali sonuçlarının açıklanmasının ardından yüzde 1’e yakın değer kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu