Ekonomi

New York borsası Fed’in faiz kararı öncesi yükselişle açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,13 artışla 33.726,64 puan oldu. S&P 500 endeksi yüzde 0,06 artışla 4.122,25 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,14 artışla 12.097,04 puana yükseldi.

Fed’in faiz kararı öncesi borsalarda açılışta olumlu bir seyir izlendi. Bankanın bugün sona erecek olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı sonucunda politika faizinin 25 baz puan artırılmasının kesinleştiği değerlendiriliyor.

Enflasyonla mücadele kapsamında geçen yıl “şahin” politikalarına başlayan Fed’in, Mart 2022’den bu yana 10’uncu kez faiz artırımı yapması ve federal fon faiz oranı için hedef aralığını yüzde 5-5,25’e yükseltmesi bekleniyor.

Fed’in sıkılaştırma döngüsünde duraklama sinyali verebileceğine dikkat çeken analistler, politika metnindeki yönlendirme ve Powell’ın açıklamalarının değerli olduğunu belirtti.

Analistler, önümüzdeki döneme ilişkin ipuçlarının piyasalarda oynaklığı artırmasının beklendiğini belirtti. Makroekonomik veriler tarafında ise ABD’de özel sektör istihdamı Nisan’da 296 bin kişi ile piyasa beklentilerinin üzerinde arttı.

habercaybasi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu