Haber

Libya’nın Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi Başkanı Salih’ten seçim açıklaması

Libya’nın doğusundaki Tobruk’ta bulunan Temsilciler Meclisi’nin (TM) lideri Akile Salih, ülkedeki seçimlerin kasım ayına kadar yapılacağını söyledi.

TM Lideri Salih, Mısır’ın Al-Cairo Al-İhbariyye kanalına verdiği röportajda, genel seçimlerin rastgele bir zamanda yapılmasını sabırsızlıkla beklediklerini belirterek, şu anda seçim sürecini düzenleyen yasalarla ilgili müzakerelerin sürdüğünü söyledi.

Ülkede “yürütme organına ihtiyaç olduğunu” ve Libyalıların çıkarlarının ön planda tutulması gerektiğini belirten Salih, “Temsilciler Meclisi ile Devlet Yüksek Konseyi arasında varılan mutabakatın ardından önümüzdeki Kasım ayına kadar seçimler yapılacak. seçim sürecinde, vatandaşların seçimin önemini ve sonuçlarını kabul etme hakkı vardır. farkındalık ve hazırlık yapılmalıdır.” dedim.

Libya Devlet Yüksek Konseyi Lideri Mishri, geçtiğimiz hafta Al-Cairo Al-Ihbariyye kanalına verdiği röportajda, “TM ve Danıştay’da cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin eş zamanlı yapılması gerektiğine dair genel bir görüş var. makul ve kabul edilebilir koşullar altında. parti liderleri tarafından onaylandı.” Sözlerini kullandı.

Libya’da seçim çıkmazı

Birleşmiş Milletler önderliğindeki Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’de yaptığı toplantılarda ülkede cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılması kararlaştırıldı ancak seçimler planlanan tarihte yapılamadı.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, görevdeki Milli Birlik Hükümeti’nin görev süresinin 24 Aralık’ta sona erdiği gerekçesiyle 10 Şubat’ta ülkenin batısındaki birçok milletvekilinin katılmadığı bir oturumda Fethi Başağa’yı Başbakan seçti. 2021. 1 Mart’ta Başağa hükümetine güvenoyu verdi.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, Temsilciler Meclisi’ni Cenevre Anlaşması’nda belirlenen yol haritasından sapmakla suçlayarak görevinin başında olduğunu ancak görevi seçilmiş bir başkana devredeceğini söyledi. devlet.

lacin-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu