Haber

İran, Almanya’nın Tahran Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığına çağırdı

İran, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Kurulunda Almanya’nın temsilcilerinin İran’a yönelik açıklamalarına reaksiyon olarak, ülkenin Tahran Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığına çağırdığını bildirdi.

İran Dışişleri Bakanlığının sitesinde mevzuya dair yazılı açıklama yayımlandı.

Açıklamada, (BM) İnsan Hakları Kurulunda Almanya’nın temsilcilerinin İran’a yönelik “müdahaleci ve asılsız” telaffuzlarına reaksiyon olarak Almanya’nın Tahran Büyükelçisi Hans Udo Muzel’in Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı belirtildi.

Alman Büyükelçi’ye kelam konusu BM toplantısında alınan kararın “hatalı ve siyasi” olduğu, İran idaresinin alınan kararları reddettiği ve bu mevzuda Kurul ile iş birliği yapmayacağı iletildi.

Diğer yandan, Almanya’nın Tahran Büyükelçisi Muzel’in “İran’ın mesajını ülkesine ileteceğini” belirttiği aktarıldı.

İran Dışişleri Bakanlığı, 14 Kasım’da, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un İran’a yönelik açıklamalarına tepki olarak, Muzel’i Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı.

BM İnsan Hakları Kurulu özel oturumu

BM İnsan Hakları Kurulunda 24 Kasım Perşembe günü düzenlenen özel oturumda, İran’da 16 Eylül’den bu yana süren protestolara güvenlik güçlerinin müdahalesindeki hak ihlali savları ele alınmıştı.

Oturumun sonunda, kelam konusu hak ihlali argümanlarının incelenmesi için araştırma heyeti görevlendirilmesine yönelik karar tasarısı 6 “ret” oyuna karşı 25 “evet” oyuyla kabul edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu