Haber

Hollanda’da Müslümanlar Kuran’a yönelik saldırıları protesto etti

Hollanda’nın Lahey kentinde yüzlerce Müslüman Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıları protesto etti.

İslami Örgütler Federasyonu (FIO) ile Haaglanden Bölgesi İslami Örgütler Birliği’nin (SIORH) düzenlediği “Müslüman nefretine karşı ayağa kalk” adlı gösteriye çok sayıda Müslüman katıldı.

Lahey’deki Orange Meydanı’nda toplanan protestocular, gösterinin yapıldığı Koekamp Meydanı’na yürüdü.

Protestocular, “Müslüman nefretine son verin. Kuran, insanlık için bir barış manifestosudur. Nefret edenler onu ele almalı” pankartı tutarak tekbir attılar.

Gösteride basın açıklamasını okuyan SIORH üyesi Türk-İslam Kültür Vakfı Başkanı Tahsin Çetinkaya, Hollanda’da Müslümanlara yönelik nefretin yeni bir boyuta ulaştığını söyledi.

Hollanda toplumunda Müslümanlara kin beslemenin normal hale geldiğini belirten Çetinkaya, “Müslümanlar, camiler ve diğer İslami kuruluşlar yıllardır çeşitli nefret eylemlerine maruz kalıyor. Camilere tehdit mektupları gönderiliyor, camilere domuz başı asılıyor. kapılar ve camiler ateşe veriliyor.” ifadesini kullandı.

Hükümetin bu duruma sessiz kaldığını kaydeden Çetinkaya, “Siyasetçilerin bu kınanabilir duyarsız tavrı nedeniyle Müslümanlara yönelik nefret tohumlarının artık dinmediğini görüyoruz. Siyasetçiler artık bu tür feci provokatif olayların ve etkilerinin sorumluluğunu almalıdır. ” dedi.

Hollanda’da yaşayan Müslümanların ülkenin bir parçası olduğunu belirten Çetinkaya, “Artık yeter. Müslümanlara ve İslam’a kin beslemekten vazgeçin” dedi. söz konusu.

Konuşmaların ardından dualar okundu ve Kuran-ı Kerim’den ayetler okundu.

İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’in Yakılması

İsveç’in başkenti Stockholm’de 21 Ocak’ta Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakan Rasmus Paludan’a kimsenin yaklaşmasına izin verilmedi.

İsveç hükümetinin Paludan’da Kuran-ı Kerim yakma izni vermesine başta Türkiye olmak üzere birçok Müslüman ülke tepki göstermişti.

Paludan, 27 Ocak’ta Danimarka’da cami ve Kopenhag’daki Türk Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

Hollanda’da Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar (PEGIDA) hareketinin lideri Edwin Wagensveld, Lahey’de Kuran’ı yırttı.

Türkiye’de ve birçok ülkede, İsveç, Hollanda ve Danimarka’da Kuran’a yönelik saldırılar protesto ediliyor.

cinar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu