Ekonomi

Hindistan beyaz pirinç ihracatını yasakladı

YENİ DELHİ, 21 Temmuz (Xinhua) — Hindistan hükümeti, iç pazarı doyurmak ve fiyat artışlarını frenlemek amacıyla çeşitli beyaz pirinçlerin ihracatını katı bir şekilde yasakladığını duyurdu.

Tüketici İşleri, Gıda ve Kamu Dağıtım Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, basmati dışı beyaz pirincin ihracatına getirilen yasağın derhal yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Açıklamada, “Ülkede pirinç fiyatları yükseliş trendinde. Perakende satış fiyatları bir yılda yüzde 11,5, son bir ayda ise yüzde 3 arttı” denildi.

Pirincin iç pazarda bulunabilirliğini sağlamak için Eylül 2022’de yüzde 20’lik bir ihracat vergisi getirildi. Ancak ihracat vergisinin getirilmesinin ardından bu çeşidin ihracatı arttı.

Bu beyaz pirinç çeşidinin ihracatı, cari mali yılın ilk çeyreği olan Nisan-Haziran döneminde yüzde 35 arttı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “İhracattaki bu keskin artış, jeopolitik senaryo, El Niño beklentileri ve diğer pirinç üreticisi ülkelerdeki aşırı iklim olayları nedeniyle uluslararası pazarlarda yükselen fiyatlara bağlanabilir.”

Basmati dışı beyaz pirinç, Hindistan’ın toplam pirinç ihracatının yaklaşık yüzde 25’ini oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu