Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanlığı otomotiv sektörüne soruşturma başlattı

Bakanlıktan yapılan açıklamada, son dönemde otomotiv bölümüne yeni araçların stoklanması, vergi mevzuatındaki olağan dışı davranışlar, elden tahsilat yapılarak vergi kayıp ve kaçakçılığı yapıldığına ilişkin şikayetlerin geldiği belirtildi.

Bakanlığın kayıt dışılık, stokçuluk ve haksız fiyat artışları ile mücadelede son derece kararlı bir duruş içinde olduğu vurgulanarak, otomotiv branşında kayıt dışılık, stokçuluk ve haksız fiyat artışlarının önüne geçilebilmesi için gerekli araştırma ve incelemelerin Bakanlıkça başlatıldığı kaydedildi. .

Açıklamada, bakanlığa bağlı vergi müfettişlerinin bu bahisleri halletmek amacıyla başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere 39 ilde 13 distribütör, 256 bayi ve 260 bin aracın satışı için çalışma yaptığı belirtildi:

“13 distribütör ve 256 bayinin satış süreçlerine ilişkin bilgi ve belge talep süreçleri tamamlandı. Bu çalışma kapsamında yine bayilerden araç satın alan 25 bin alıcıya bilgi talep yazısı gönderilmiş ve satışın gerçekleşip gerçekleşmediği hususu alıcıların bayilere bizzat para verdiği araştırma konusu oldu.39 ilde bulunan distribütörler, araç bayi ve alıcılarından alınan bilgiler ışığında istikrarı bozanlar hakkında gerekli tüm iş ve işlemler Bakanlığımızca yürütülecek. otomotiv branşında arz ve talebin düşmesine ve haksız fiyat artışlarına neden olması ile otomotiv branşındaki dengesizlikler giderilecek ve vatandaşlarımızın mağduriyetine sebep olanlar hakkında gerekli yaptırımlar gecikmeksizin uygulanacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu