İsrail

Hamas’ın savaş gücü hala yüksek

Raporlar İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonlarının ‘iyi gitmediğini’ gösteriyor.

Doha Lisansüstü Çalışmalar Enstitüsü Medya Çalışmaları programında Profesör olan Mohamad Elmasry, İsrail’in bölgedeki askeri operasyonları hakkında El Cezire’ye konuştu.

HAMAS’IN SAVAŞ GÜCÜNÜN YÜZDE 70’İ ZARAR GÖRMEDİ

Politico’daki bir rapora atıfta bulunarak, “Hamas’ın savaş gücünün yüzde 70’inin Gazze’deki çatışmalarda sağlam kaldığını” ve Hamas’ın binlerce yeni üye alabildiğini söyledi.

Raporda ayrıca Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki geniş tünel ağının büyük ölçüde sağlam kaldığının da belirtildiği belirtildi.

FİLİSTİNLİ GRUPLARIN SİLAH TEDARİK SORUNU YOK

Elmasry, Hamas’ın patlamamış İsrail bombalarını yeniden kullanabildiğine dair raporların da bulunduğunu, dolayısıyla Filistinli grubun artık silah tedarik sorunu kalmadığını söyledi.

SAVAŞ 7 EKİM’DEN BU YANA SÜRÜYOR

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 239’u çocuk, 10 bin 93’ü kadın olmak üzere 35 bin 903 Filistinli öldürüldü, 80 bin 420 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 285’i karadan işgal sürecinde olmak üzere 634 askerinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail askerleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 518 Filistinli hayatını kaybetti.

haber-caykara.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu