Haber

Eurovision 2023’ü kazanan ülke belli oldu

Eurovision 2023’ün finali İngiltere’nin Liverpool kentinde yapıldı. İngiltere’deki finale katılım, Ukrayna’daki savaş nedeniyle ağır geçti.

67. Eurovision Şarkı Yarışması’nı İsveç’i temsil eden Loreen kazandı. “Tattoo” şarkısını söyleyen Loreen, 583 puanla Eurovision 2023’ün galibi oldu.

2012’DE DE KAZANDIRDI

Loreen, “Euphoria” adlı şarkısıyla Bakü’de düzenlenen 2012 yarışmasını kazandı. 2023 zaferi ile Loreen, İrlandalı müzisyen Johnny Logan’ın ardından yarışmanın ikinci galibi oldu.

Geçen yıl yarışmanın birincisi “Stefania” adlı müzikle Ukrayna oldu. Ancak bu yılki ev sahibi ülkenin savaş nedeniyle Ukrayna yerine ikinciliği İngiltere almasına karar verildi.

Finlandiya’yı temsilen Kaarija ise “Cha Cha Cha” adlı müzikle 526 puan toplayarak ikinci oldu.

İsrail, Noa Kirel’in “Unicorn” müziğiyle 362 puanla üçüncü oldu.

Yarışmada 350 puanla İtalya dördüncü, 268 puanla Norveç beşinci oldu.

İsveç, dünyaca ünlü müzik grubu ABBA’nın Eurovision zaferinin 50. yıldönümünde bir sonraki yarışa ev sahipliği yapacak.

TÜRKİYE EUROVİZYON’A NEDEN KATILMIYOR?

2013 yılında TRT Genel Müdürlüğü, yarışma kurallarındaki değişiklik ve adaletsizlikler nedeniyle Türkiye’nin Eurovision’dan çekildiğini duyurdu.

TRT, Eurovision’da oyların 2000’li yıllarda seyirciler tarafından yapıldığını ve bunun Türkiye’nin başarısında etkili olduğunu vurguladı. 2011’den bu yana seyirci oylarının (yüzde 50 seyirci, yüzde 50 jüri) etkisinin yarıya inmesini Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya gibi bazı ülkeler lehine bir karar olarak yorumladı.

açıklamada, “EBU’nun ayrıcalıklı 5 üye ülkesinin son yıllarda aldığı başarısız sonuçların bu kararın alınmasında etkili olması takdire şayandır. Gerçekten ayrıcalıklı olan bu 5 ülke yarı finale çıkmadan direk finalde yarışmaktadır. Haksızlıkları dile getirdik. bu durumu her fırsattakelimeler yer aldı.

halfetihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu