Haber

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Alkan: “Eskişehir’deki 6 Okul Takviye Amaçlı Boşaltılacak”

MELTEM KARAKAŞ

Eğitim Sen Eskisehir Şube Lideri Faik Alkan, Eskisehir Anadolu Lisesi, Mualla Zeyrek İlkokulu, Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi, Sami Sipahi Ortaokulu, Ziya Gökalp İlkokulu ve Porsuk İlkokulu deprem tehlikesi nedeniyle boşaltılarak güçlendirilecek.

Eskişehir Anadolu Lisesi , Mualla Zeyrek İlkokulu, Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi (Tunalı İmam Hatip Lisesi), Sami Sipahi Ortaokulu, Ziya Gökalp İlkokulu ve Porsuk İlkokulu deprem tehlikesi nedeniyle boşaltılarak güçlendirilecek, Eğitim Sen Eskişehir Şubesi Önder Faik Alkan bunun doğru olduğunu ancak geç olduğunu söyledi. Alınan bir karar olduğunu söyledi. Alkan şunları söyledi:

“Edindiğimiz bilgiye göre, Eskişehir Anadolu Lisesi , Mualla Zeyrek İlkokulu, Tunalı İmam Hatip Lisesi, Sami Sipahi Ortaokulu, Ziya Gökalp İlkokulu ve Porsuk İlkokulu. Toplamda Porsuk, sığınmacı ve mülteci öğrenci sayısının fazla olduğu kadar öğrenci sayısının da fazla olduğu bir yer. Bu okullarımız açısından olumlu bir karar ama duyurulması açısından geç bir karar. Okullar 11 Eylül’de açılacak. İlçe milli eğitim müdürlükleriyle görüşüyoruz. Şu anda ilçe milli eğitim müdürlükleri tedbirlerini almış durumda. Hem Tepebaşı hem Odunpazarı. Ama bizim için şöyle bir sorun olacak: Eskisehir’de zaten çok fazla ikili eğitim vardı. Bu katlanarak artacaktır. Burada söylenmesi gerekenler. En son Sayın Bakanımız şehrimizdeydi. Şehrimize geldiğinde asıl sorun olan önlük sorununu ortadan kaldırdı. Öğretmenlerin önlük giymesi eğitimin temel sorunu sayılıyor. Buradan Sayın Bakanımıza ve yetkililerimize sesleniyoruz, asıl sorunlar bunlardır. Eskişehir’de depremle ilgili acil önlem alınması gerekiyor ama çok geç olmadan önlem alınması gerekiyor. Anne ve babaların bu süreçte mağdur olmaması gerekiyor.”

“BU İŞİN ZAMANINDA YAPILMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Öğrencilerin başka okullara nakledilmesinin velilere maliyet getireceğine işaret eden Alkan, “Eskişehir Anadolu Lisesi Anladığımız kadarıyla TOKİ Şehit İkram Cirit Anadolu Lisesi Söğütönü’ne devredilecek. Tabii bunun ebeveynlere de maliyeti olacak. Bu nasıl karşılanacak? Bunlar her zaman sorun olarak karşımıza çıkıyor. O halde buradan bir kez daha seslenelim. Deprem gibi doğal bir afet var. Türkiye’nin gerçeği. Okullarımızın bir an önce güçlendirilmesi ve elden geçirilmesi gerekiyor. Ancak bunların zamanında yapılması çok önemli” dedi.

“YENİ AKADEMİK YILA GÜVENİLİR OKULLARLA GİRMEK ZORUNDAYIZ”

Güçlendirme sürecinin hızlı bir şekilde tamamlanması gerektiğini belirten Alkan, “Maraş ve Hatay sarsıntılarından sonra bu süreç tarafımızdan sık sık gündeme getirildi. Osmangazi Ortaokulu ile tartışmanın farklı bir boyutu başladı. O dönemde Çevre Şehircilik ve İl Milli Eğitimi. Üzerilerine düşeni yapmaya başladılar. Okulları test etmeye başladılar. Bunu defalarca söyledik. Bu işin bir an önce bitmesi gerekiyor, çünkü yeni eğitim-öğretim yılına güçlü ve sağlam okullarla girmemiz lazım.” Alkan şöyle devam etti:

“VALİLİK, MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN AÇIKLAMASI GEREKİR”

“Öğrencilerimiz soru işaretli okullara, eğitim çalışanları soru işaretli okullara girmemeli. Bu okullar özellikle Sami Sipahi, Porsuk, Mualla Zeyrek kalabalık. kalabalık bir okul. Büyük okullarımız her zaman kapalı. Ben aslında okullar açısından bu sayının artacağını düşünüyorum. Valilik, Sayın Milli Eğitim Müdürlüğümüz kamuoyuna tatmin edici açıklamalar yapmak zorunda. Aldığımız son duruşma şuydu: Eskişehir Anadolu Lisesi’nde toplantı yapılacağı söylendi. Oradaki eğitim çalışanlarına bilgi verdik. Sendikalar olarak süreci elimizden geldiğince kolaylaştırmalıyız. Ancak eleştirilerimizi de yapmak zorundayız. İlçe milli eğitim müdürlükleri gerekeni yaptı. Tedbirler var, başka okullara taşıyorlar ama 11 Eylül’de bizi bir kaos bekliyor.”

Kaynak: ANKA / Yerel

habertuzlukcu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu