Haber

Doğanlar Apartmanı Davasında Temyiz Kararı Açıklandı

İzmir’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde 15 kişinin hayatını kaybettiği, 12 kişinin de yaralandığı Doğanlar Apartmanı davasında temyiz kararı verildi. Kararda 2 sanığın cezasında indirim yapılırken, 1 sanığın cezası artırıldı.

Doğanlar Apartmanı’nda 15 kişi hayatını kaybetti, 12 kişi de yaralandı.

Ege Denizi’nde 30 Ekim 2020’de Seferihisar açıklarında meydana gelen ve 117 kişinin hayatını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki depremde Bayraklı ilçesine bağlı Doğanlar Apartmanı’nda 15 kişi hayatını kaybetti, 12 kişi yaralandı. Depremin ardından başlatılan soruşturmada binanın müteahhidi Çetin Doğan ile statik betonarme projesini tasarlayan Mehmet Sedat Boyacı tutuklandı. Gözetim görevlisi olarak gösterilen Gündüz Uysal tutuksuz yargılanırken, inşaat mühendisliği sorumlusu Bedriye Işıldak firar etti.

İddianamede sanıklar hakkında, ‘bilinçli ihmal ile birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak’ Suçtan 22,5 yıla kadar hapis cezası talep eden dava açıldı. İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada İstanbul Teknik Üniversitesi’nden istenen bilirkişi raporunda, proje müellifi Mehmet Sedat Boyacı ile bilirkişi Gündüz Uysal’ın taşeronu Çetin Doğan ile inşaat mühendisi Bedriye Işıldak’ın kusurlu olduğu belirtildi.

Mahkeme, firari sanık Bedriye Işıldak’ın dosyasını ayırdı

28 Mart’ta görülen duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, sanıklar Çetin Doğan ve Mehmet Sedat Boyacı’nın tutuksuz yargılandığını bildirdi. ‘muhtemel kasten öldürme’Gündüz Uysal suçundan ‘bilinçli ihmal ile birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak’ cezalandırılmalarını istedi. Savcı, firari Bedriye Işıldak’tan dosyayı terk etmesini istedi. Haziran ayında görülen duruşmada müteahhit Çetin Doğan’a 18 yıl, statik betonarme proje tasarımcısı Mehmet Sedat Boyacı’ya 12 yıl hapis cezası verildi ve tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Gözetim Gündüz Uysal 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Firari sanık Bedriye Işıldak’ın belgeleri ayrıldı.

‘Kasten taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak’ suçundan hapis cezası istendi.

Avukatların itirazı üzerine dosya temyize taşındı. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, sanıkların yeniden yargılanmasına karar verdi. Geçtiğimiz ay 14’üncü Ceza Dairesi’ndeki duruşmada vakıf hakkındaki mütalaa açıklandı. Savcı, sanıklar Çetin Doğan ve Gündüz Uysal hakkında temel ceza belirlenirken, uygun cezanın verilmesine ve alt cezanın alt sondan uzaklaştırılmasına karar verdi. Temel hakkındaki mütalaasında Boyacı’nın tahliyesini talep eden savcı, sanıkların ‘bilinçli ihmal ile birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak’ Hatasının dışında 22 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Avukatların esas hakkındaki mütalaalarını savunmak için süre taleplerini kabul eden mahkeme, Mehmet Sedat Boyacı’nın yurt dışına çıkma yasağıyla tahliyesine karar verdi.

“Sağlık sorunlarım var ve cezaevinde yaşayamam. Tahliyemi istiyorum”

Sanıkların duruşmalarına bugün İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi’nde devam edildi. Tutuklu sanık Çetin Doğan duruşmaya SEGBİS ile katılırken, proje yazarı Mehmet Sedat Boyacı, taraf avukatları ve müştekiler de salonda hazır bulundu. Duruşmada konuşan Doğan, sağlık sorunları olduğunu söyleyerek beraatini istedi. Doğmak, ‘Suçlamaları kabul etmiyorum. Yıkılan binada hasar var. Sağlık sorunlarım var ve cezaevinde yaşayamam. Serbest bırakılmamı istiyorum’ söz konusu. Sanıkların avukatları da beraat talebinde bulundu.

Savunmaların ardından karar açıklandı. Mahkeme, Doğan’a yerel mahkeme tarafından verilen 18 yıl hapis cezasını 15 yıl hapis cezasına çevirdi. Gündüz Uysal, yerel mahkemece 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı ve cezası 7 yıl 9 ay 10 gün olarak değiştirildi. İlk mahkemede 12 yıl hapis cezasına çarptırılan Mehmet Sedat Boyacı, temyizde 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu