Ekonomi

DB: Fosil yakıtlar yerine iklim kriziyle mücadeleye kaynak ayrılmalı

Dünya Bankası, “Detoks Geliştirme: Çevreye Zararlı Sübvansiyonları Yeniden Amaçlandırmak” başlıklı bir rapor yayınladı.

Sübvansiyon reformunun dünyanın temel doğal varlıklarının korunmasına nasıl yardımcı olabileceğinin incelendiği raporda, aralarında temiz hava, kara ve okyanusların da bulunduğu bu varlıkların insan sağlığı için kritik öneme sahip olduğu ve küresel ekonominin birçoğunun temelini oluşturduğu belirtildi.

Raporda, fosil yakıtlar, tarım ve balıkçılığa yönelik sübvansiyonların bu varlıkların bozulmasına neden olduğu ve insanlara, gezegene ve ekonomilere zarar verdiği ve bu sübvansiyonların hem doğrudan hem de dolaylı olarak yılda 7 trilyon doları aştığı ve bunun yaklaşık yüzde 8 olduğu belirtiliyor. küresel gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH). karşılık geldiğine dikkat çekildi.

Tarım, balıkçılık ve fosil yakıtlara yönelik doğrudan takviyelerde yılda 1,25 trilyon dolar

Tarım, balıkçılık ve fosil yakıtlara yönelik küresel doğrudan hükümet harcamaları yılda 1,25 trilyon dolardır ve bu Meksika ekonomisinin büyüklüğüdür.

Raporda, iklim değişikliğiyle mücadelede kullanılabilecek tarım, balıkçılık ve fosil yakıtlara verilen sübvansiyonlarda trilyonlarca doların israf edildiği belirtildi.

Bankanın raporuna göre ülkeler, fosil yakıt tüketimini sübvanse etmek için Paris Anlaşması kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarına ve düşük karbonlu kalkınmaya yönelik olarak taahhüt ettikleri yıllık miktarın yaklaşık altı katını harcıyor.

Petrol, gaz ve kömüre yapılan sübvansiyonlar iklim değişikliğini şiddetlendiriyor

Ülkelerin 2021 yılında petrol, gaz ve kömür gibi yakıtların fiyatlarını suni olarak düşürmek için aktif olarak yaklaşık 577 milyar dolar devlet finansmanı sağladığının belirtildiği raporda, bunun iklim değişikliğini şiddetlendirerek hava kirliliğine, eşitsizliğe, verimsizlik ve artan borç yükü.

Raporda, tarımda yılda 635 milyar doları aşan doğrudan devlet katkılarının toprağı ve suyu bozan, insan sağlığına zarar veren gübre kullanımına yol açtığı vurgulandı.

Balıkçılık alanında her yıl 35 milyar doları aşan sübvansiyonların azalan balık stoklarının, çok büyük balıkçı filolarının ve düşen karlılığın itici gücü olduğuna işaret edilen raporda, dünyadaki balık stoklarını sağlıklı bir duruma getirmek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu