Haber

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkan Vekili Mehmet Uçum, Anayasa Mahkemesi kararlarını eleştirdi

CUMHURBAŞKANLIĞI Hukuk Politikaları Kurulu Başkan Vekili Mehmet Uçum, “Anayasa’nın 14. maddesinin belirsiz olduğunu iddia etmek Anayasa Mahkemesi’nin görevi değildir. 14. maddesine açıklık getiren ise Ceza Kanunları ve Ceza Adaleti Kararlarıdır.” Anayasa Mahkemesi, Anayasa’nın açık hükmünün yanı sıra, Ceza Kanunlarını ve Yargıyı da göz önünde bulundurarak “Kararlarını da yok sayıyor. Maalesef Anayasa Mahkemesi’nin bu konuda verdiği kararlar tam bir yargı aktivizmi örneğidir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Uçum, Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi (AYM) kararına uymaması ve Yargıtay üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına ilişkin açıklama yaptı. Sosyal medyadan yaptığı açıklamada Anayasa’nın 14. maddesini hatırlatan Uçum, “Anayasa Mahkemesi, hükümlü milletvekillerinin dokunulmazlığına ilişkin kararlarında ısrarla Anayasa’yı tanımıyor. Anayasa’nın 14. maddesini yok sayıyor. Ancak dokunulmazlıkla ilgili 83. madde. 14. maddedeki haller hariç.” O tutar. Anayasanın bu emredici hükmüne rağmen Anayasa Mahkemesi anayasaya aykırı kararlar vermeye devam etmektedir. Anayasa’nın 14. maddesinin belirsiz olduğunu iddia etmek Anayasa Mahkemesi’nin görevi değildir. 14. konuya açıklık getiren ise Ceza Kanunları ve Ceza Adaleti Kararlarıdır. Anayasa Mahkemesi, Anayasanın açık kararının yanı sıra Ceza Kanunlarını da değiştiriyor. “Yargı kararlarını da yok sayıyor. Maalesef Anayasa Mahkemesi’nin bu konuda verdiği kararlar tam bir yargı aktivizmi örneğidir” dedi.

Bu bağlamda Yargıtay’ın kararının doğru olduğunu öne süren Uçum, “Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararına uymama kararı gerekçeleri itibarıyla doğrudur. Tepki gösterenlerin Yargıtay kararını okuyup okumadıkları” Suç duyurusu konusu, Ulusal Yargı’ya yönelik saldırıların çokluğu nedeniyle gerici bir konudur.” Bu bir tutumdur. Bir anlamda kralın çıplak olduğu anlamına gelir. Yönteminin bu olup olmadığı tartışılır ama cesareti tartışılmaz. Yargıtay’ın kararı aynı zamanda bir turnusol testidir, kimin Ulusal Yargı’dan yana olduğu, kimin olmadığı ortaya çıkar. Türkiye, Batıcı ve neo-liberal yargı yaklaşımlarına karşı Ulusal Yargısını sonuna kadar savunacak, kimsenin “Bunda hiçbir şüphe olmasın” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu