Ekonomi

BYD, Endonezya pazarına liderlik etmeyi amaçlayan üç elektrikli aracı tanıttı

Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi Çin’in BYD’si, Güneydoğu Asya’nın en kalabalık ülkesinin ekonomisinde baskın oyuncu olmayı hedefleyerek Perşembe günü Endonezya’da üç yeni elektrikli otomobil modelini tanıttı.

Son çeyrekte BYD, Tesla’yı (TSLA) geride bırakarak dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi olarak liderliği ele geçirdi ve 526.000 aracın çoğu Çin pazarında satıldı. Şirket, 2023 yılında hem tamamen elektrikli hem de plug-in hibrit araçları kapsayan 3,02 milyon elektrikli araç satacağını söyledi.

BYD, uygun fiyatlı modeller sunarak ve bölgesel distribütörlerle ortaklıklar kurarak Güneydoğu Asya’da elektrikli araç satışlarında ön sıralarda yer aldı. Halihazırda Endonezyalı şirketlerle ortak olarak elektrikli otobüs ve taksiler sağlayan şirket, şimdi bu pazarda Dolphin hatchback, Atto 3 spor arazi aracı ve Seal sedan modellerini piyasaya sürüyor.

Bu atılım, Endonezya’nın elektrikli araçların benimsenmesini artırma, yerli pil üretimine yatırım çekme ve elektrikli araç tedarik zinciri için nikel kaynaklarından yararlanma hedefiyle uyumlu.

Endonezya’nın Baş Ekonomi Bakanı Airlangga Hartarto, Perşembe günü lansman etkinliği sırasında yayınlanan video açıklamasında, BYD’nin 150.000 araç üretebilecek tesisler inşa etmek için 1,3 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını belirtti.

BYD yöneticisi Zhao’ya göre şirket, bu tesislerin inşaatına yıl içinde başlama yolunda ilerliyor ve 2024 yılı sonuna kadar ülke çapında 50’ye kadar perakende satış noktasından oluşan bir ağ oluşturmayı hedefliyor.

Bu makale yapay zeka teknolojisi yardımıyla oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

cayelihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu