Haber

Bursa’nın yeni “nefes” meydanı

Osmangazi Belediyesi’nin kentsel tasarım projesi kapsamında Bursa’ya kazandırdığı Osmangazi Meydanı açılışı için gün sayarken, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, kentin yeni buluşma noktasında basın mensuplarını ağırladı. Önder Dündar, ilk etabının önümüzdeki günlerde hizmete açılacağı meydanın kentin yeni sosyal yaşam alanı olacağını belirtti.

Bursa’nın merkezinde çöken 100’den fazla binanın kamulaştırılmasıyla elde edilen 37 bin metrekarelik alan üzerine yapılan Osmangazi Meydanı, birçok farklı işlevi içinde barındırıyor. Vizyon projesi, yerin 24 metre altında özellikle 2000 araçlık otoparkıyla Tarihi Çarşı ve Hanlar Mahallesi’ndeki yüklü araç yoğunluğunu azaltarak şehir içi trafiği rahatlatacak.

Yerin 24 metre altında 2.000 araçlık otopark

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Cömez ile birlikte Bursa’nın uzun yıllardır ihtiyaç duyduğu meydanı basın mensuplarına gösterdi. Kamulaştırma, hafriyat ve inşaat çalışmalarıyla yoğun bir üretimin yaşandığı meydanın inşaatında artık sona gelindiğine değinen Önder Dündar, dev meydanın 2 bin araçlık otoparkıyla şehre vizyon kazandıracağının altını çizdi. , meydan, cami ve sosyal alanlar.

Osmangazi Meydanı’nın konumunun imar planlarında 5 emsali bulunan ticari alan olarak Bursa’nın en ağır ve hareketli noktası olduğunu vurgulayan Lider Dündar, “Bu bölge aynı zamanda geçiş noktası olarak da değerli. Demiryolu ile tarihi çarşı temasının yer altına alındığı bir konum. Bu değerli bölgede yapılacak proje için anket yaptığımızda büyük bir çoğunlukla meydan projesi öne çıktı. Bu doğrultuda çalışmalarımıza başladık. Bu bölgenin kamulaştırılması için o dönemin kuralları gereği 200 milyon TL ödedik. Yıkılan alanda 105 binayı kamulaştırdık. Kentin geleceği adına böylesine çok işlevli bir projeyi hayata geçirdik.” söz konusu.

“Kentin gelişimine ve dönüşümüne katkı sağlayacak”

Projenin ilk etabının tamamlandığını ve kısa bir süre sonra hizmete gireceğini kaydeden Lider Dündar, “İkinci etabın kamulaştırma çalışmalarında son aşamaya gelindi. İkinci etabın projesi ise yakın zamanda hayata geçirilecek. Osmangazi Meydanı tamamen vatandaş odaklı bir proje olarak ortaya çıktı. Bu bölgeye metro ile gelen vatandaşlarımız araçlarını buraya park ederek çarşıya ve şehir merkezine yürüyerek gidebilecekler. Meydan kısmında ise vatandaşlarımızın güneşten ve yağmurdan korunabilecekleri çatı sistemini hayata geçirdik. Klasik Bursa revaklarının çağdaş tarzını buraya yansıttık. Bu bir kentsel dönüşüm çalışması. Bursa’mızın yıllardır bunalım içinde olan bölgesine yeni bir fonksiyon kazandırarak şehrin gelişimine katkı sağlayacak bir proje olmuştur. Tarihi şehir ile eski şehri bütünleştiren bir projeyi hayata geçirmenin heyecanını yaşıyoruz. Bu proje aynı zamanda diğer yaşlanma depresyon bölgelerine de yol açacaktır. Şehrimize değer katıyoruz, takipte kalın. terimleri kullandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-golpazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu