Ekonomi

Borç ihracı artarken ABD tahvil piyasası likiditesine ilişkin endişeler artıyor

ABD tahvil piyasası katılımcıları, Hazine’nin hükümetin açık harcamalarını finanse etmek için büyük miktarlarda borç ihraç etmeye devam etmesi nedeniyle likiditenin kötüleşmesi olasılığına ilişkin endişelerini dile getiriyor. Dünyanın en büyük ve küresel finans sisteminin temel taşlarından biri olan ABD tahvil piyasası, son yıllarda likidite sorunları yaşadı ve Federal Rezerv enflasyonla mücadele için faiz oranlarını artırdıkça devlet tahvili fiyatları keskin dalgalanmalar yaşadı.

Bu likidite zorlukları, 13-14 Haziran tarihlerinde Boston’da düzenlenen Sabit Gelir Liderleri Zirvesi’nde tartışılan bir konuydu. Düzenleyiciler ve Hazine Bakanlığı, alım satım koşullarını iyileştirmek ve piyasa aksaklıklarını önlemek için reformlar başlattı. Bu çabalara rağmen, pandeminin başlamasıyla tetiklenen Mart 2020’deki likidite sıkışıklığı gibi önceki dönemlerde görülen kırılganlıkların, volatilitenin arttığı dönemlerde veya talebin artan Hazine borcu arzını karşılayamadığı durumlarda yeniden ortaya çıkabileceğinden endişe ediliyor.

Konferansta endişelerini dile getiren MarketAxess CEO’su Chris Concannon, Hazine borcu ihracının şu anda mevcut Hazine borcunun faizini ödemek için kullanıldığını ve piyasa likiditesini destekleyen oyuncu sayısının artmadığını belirtti. Menkul Kıymetler Endüstrisi ve Finansal Piyasalar Birliği’nin verileri, Hazine piyasasının 2014 yılında 12,5 trilyon dolardan Mayıs ayı sonunda 27 trilyon dolara genişlediğini gösteriyor. Kongre Bütçe Ofisi’nin tahminlerine göre federal borç 2034 yılına kadar 48 trilyon dolara ulaşabilir.

Bankaları büyük pozisyonlar tutmaktan caydıran daha sıkı sermaye gereklilikleri nedeniyle dealerların piyasaya aracılık etme kapasitesi sınırlıdır. Ayrıca, kısa vadeli borçların daha uzun vadeli tahvillerden daha fazla getiri sağladığı ters getiri eğrisi, bankaları süre riski almaktan caydırıyor.

MI2 Partners danışmanlarından Harry Melandri, mevcut koşullar altında Hazine tahvillerini elde tutmanın kârlı olmadığını, bunun da getiri sağlamadan bankaların bilançolarını tükettiğini vurguladı. Ayrıca piyasa yapıcıların bir satış senaryosunda büyük hacimleri absorbe etmekte isteksiz olabileceğine dikkat çekerek piyasadaki gizli kırılganlığın altını çizdi.

Santander (BME:SAN) ABD Sermaye Piyasaları yatırım stratejisi başkanı Steven Abrahams, geçen yılın sonundaki kısa bir iyileşmenin ardından likiditenin son aylarda kötüleştiğini gözlemledi. Yaptığı analiz, belirli Hazine getirilerindeki sapmaların izlenmesini içeriyor ve kalıcı sapmalar likidite eksikliğine işaret ediyor. New York Fed’in geçen yıl yaptığı araştırma da getiri oynaklığının Hazine piyasası likiditesini etkileyen önemli bir faktör olduğunu kabul etmiş ve dealer bilançolarının yoğun kullanımı gerektiğinde piyasa işlevselliğinde önemli bir kayıp yaşandığına dikkat çekmiştir.

Azoria Partners’ın kurucu ortağı ve CIO’su James Fishback, mevcut likidite seviyeleri yeterli olsa da, artan devlet borcu ihracı nedeniyle likiditede önemli bir düşüş potansiyeli konusunda endişeli olduğunu belirtti. Yetersiz alıcının olduğu bir Hazine ihalesi senaryosunu gerçek bir endişe olarak ortaya koyan Azoria Partners, bu koşullar altında likiditenin önemini vurguladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu