Yaşam

Aysel Tuğluk’un hayatını konu alan kısa film yayında.

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin “Barış için Kadın SES” projesi kapsamında gazeteci Mehveş Meskenin ve yönetmen Nesrin Ölmez tarafından hazırlanan “Aysel” filmi, Tuğluk’un yaşamını ve emeğini kamusal olmayan yönleriyle ele alıyor.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı iken tutuklanan Aysel Tuğluk, annesinin cenazesine ırkçı saldırının ardından yavaş yavaş bunamaya sürüklendi. Bağımsız kurumlarca verilen “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen Ekim 2022’de iki yıl arayla serbest bırakıldı.

SES Derneği’nin “Barışın İnşasında Kadınların Rolü” projesi kapsamında hazırlanan filmin teması, “Tedavisi mümkün olmayan bir hastalıkla mücadele eden Tuğluk’un hikayesi, aslında ülkenin hikayesidir…”. Eren Keskin, Sırrı Süreyya Lider, Reyhan Yalçındağ ve Ahmet Türk gibi yoldaşlarının sinemada anekdotlar ve anılarla anlattığı Aysel Tuğluk, medyada gösterilenden farklı yönleriyle ele alınır.

Kürt kadınlarının toplumda var olma, siyaset ve barış mücadelesini Tuğluk’un aktardığı kısa filmin müziklerini Ezgi Sevgi Can ve Çınar Aksoy hazırladı. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu