Ekonomi

Asya hisse senetleri rekor seriye doğru ilerliyor

Asya piyasaları, yatırımcıların hisse senetleri ve riskli varlıklara olan ilgisinin güçlü kalmasıyla büyümeye devam etmeye hazırlanıyor. Salı günü Asya’da önemli bir ekonomik veri ya da olay beklenmediğinden, piyasalar açıldığında kıta genelinde kazanç eğiliminin devam etmesi muhtemel.

Pazartesi günkü küresel piyasa dinamikleri, mevcut risk rallisini yönlendiren “kaçırma korkusunu” örneklendirdi. Volatilite, dolar, tahvil getirileri ve jeopolitik belirsizlikteki artışlara rağmen hisse senedi piyasaları yükseldi. Bu duygu genellikle, özellikle de uzun süredir piyasalara şüpheyle yaklaşanlar alım çılgınlığına katıldığında, uyarıcı bir işaret olarak görülüyor.

Önemli bir şüpheci olan Morgan Stanley’nin ABD hisse senedi stratejisti ve ekibi, S&P 500 için 12 aylık baz senaryo tahminlerini Cuma günkü kapanışa göre mütevazı bir artışla 5.400 puana revize etti, ancak önceki tahminleri olan 4.500 puana göre %20’lik önemli bir sıçrama yaptı.

Yatırımcılar, en azından Çarşamba günü çip üreticisi Nvidia’nın (NASDAQ:NVDA) kazanç raporuna kadar yükseliş eğilimini koruyor.

Asya da olumlu piyasa duyarlılığından yararlanıyor. MSCI Japonya hariç Asya hisse senedi endeksi üst üste yedinci gün kazançla iki yılın zirvesine ulaştı ve bir önceki yılın Ocak ayından bu yana en iyi performansını gösterdi. Salı günkü bir başka yükseliş, Ağustos-Eylül 2021’den bu yana en iyi serisini teyit edecek.

Japonya’nın Nikkei endeksi bir aydan uzun bir süredir ilk kez 39.000 puan eşiğini aştı ve dolar 156,00 yenin üzerine çıkarak daha önce Japon yetkililerin 1 Mayıs’ta yen satın alma müdahalesini tetikleyen seviyelere yaklaştı.

Döviz müdahalesi şu an için olası görünmese de döviz tüccarları tetikte olmaya devam ediyor. Son Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, spekülatörler yen üzerindeki net kısa pozisyonlarını üst üste üçüncü hafta hafifçe azalttı.

Salı günü Asya-Pasifik bölgesinin en önemli gündem maddesi Avustralya Merkez Bankası’nın 7 Mayıs tarihli politika toplantısının tutanaklarının açıklanması olacak. RBA bu toplantıda yakın zamanda bir faiz artırımı olasılığını reddetmiş ve ayrıca yakın gelecekte bir faiz indirimi beklenmediğini belirtmişti. O tarihten bu yana Avustralya doları toparlanarak son dört ayın en yüksek seviyesi olan 0,67 doların hemen üzerine çıktı. Avustralya faiz piyasaları gelecek yıl Nisan ayına kadar 25 baz puanlık bir faiz indirimi beklemiyor.

Salı günü piyasanın yönünü etkileyebilecek diğer önemli gelişmeler arasında Avustralya’nın Mayıs ayı tüketici duyarlılığı verileri ve Endonezya’nın 2025 yılı ekonomik tahminlerinin parlamentosuna sunulması yer alıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu