Teknoloji

Artık parmak izi yok: Kendi kendini temizleyen araba ekranları geliyor

Arabalardaki fiziksel düğmelerin yerini alan dokunmatik ekranların yakın gelecekte ortadan kalkmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Aslında, arabanızın kontrol panelinin muhtemelen haftalarca orada kalacak parmak izleriyle kaplı büyük bir ekran olacağı kesindir. Bu parmak izlerini daha az rahatsız edici hale getirmek için General Motors, dokunmatik ekranların parmak izlerini kendi kendine temizlemesine izin veren yeni bir ekran tasarımının patentini aldı.

Bir arabanın ön panelinden mikrofiber bir bez tutarak uzayan ve çalışmaya başlayan bir robot kolun detaylarını gösteren bir patent hayal ediyorsanız, tahmininiz ne yazık ki doğru değil. GM çok daha zekice ve mütevazi bir şey önerir.

Önerilen ekranlar, kırmızı, yeşil ve mavi piksellere ek olarak, ekranda görülen renkleri ve manzaraları etkilememek için örneğin ultraviyole ışık gibi insan gözüyle görülemeyen ek bir mor piksel sunacak. Ek olarak, dokunmatik ekran, kimyasal bir reaksiyon oluşturmak için ışığın belirli dalga boylarını emmek üzere tasarlanmış görünmez bir fotokatalist ekran kaplaması kullanır. GM’nin patenti, güneş ışığındaki ultraviyole radyasyona tepki verecek metal oksit bazlı bir fotokatalizörün kullanılmasını öneriyor, ancak birçok araba içini karanlık ve serin tutmak için cam sinema kullandığından, fotokatalizörün tepkisi bunun yerine mor pikseller tarafından başlatılacak.

Geceleri, araç karanlıkta kullanılmadığında veya hatta gündüz sürücü tarafından başlatılan bir saflık döngüsü sırasında mor pikseller yanacak ve ekran kaplamasındaki fotokatalizörü etkinleştirecektir. Bu süreç, parmak izlerinde (parmakların birbirine değmesinden sonra kalan yağlar gibi) geride kalan organik materyali parçalamak için havadaki nemi kullanan kimyasal bir reaksiyonu başlatacaktır. Reaksiyon durduğunda ve her şey kuruduğunda, bu yağlı lekeler ve parmak izleri kaybolmuş olacaktır.

Kendi kendini temizleyen dokunmatik ekranların GM araçlarında ne zaman bir seçenek olarak görüneceği ise yanıtsız bir soru olarak kalıyor. Teknolojinin şu anda patent aşamasında olması, GM’nin teknoloji için ne kadar kararlı ve hevesli olduğunu açıklamıyor. Her zaman olduğu gibi, patentler söz konusu olduğunda, GM’nin bu teknolojiyi ne zaman kullanacağı veya kullanıp kullanmayacağı bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu