Haber

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Gaziantep’te Yargı Teşkilatı Toplantısına Katıldı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Gaziantep’te katıldığı Yargı Teşkilatı toplantısında, deprem bölgesinde adaletin aksamaması için çalıştıklarını belirtti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç bir dizi ziyaret ve görüşme için Gaziantep’e geldi. Bakan Tunç, bir otelde düzenlenen Yargı Teşkilatı toplantısına katıldı. Bakan Tunç, deprem bölgesinde adaletin bozulmaması için çalıştıklarını, deprem bölgesinde sorumluların yargı süreçlerinin devam ettiğini belirtti.

Bakan Tunç, “Gaziantep bölgemizin başkanıdır. Türkiye’nin en değerli şehirlerinden biridir. Bugünkü toplantımızın amacı özellikle 6 Şubat sonrası yargı süreçlerinin uygulanmasından kaynaklanan sorunlardır. Strateji müdürlüğümüzdür. öncelikle buradaki kamu yöneticilerimizle süreçleri hızlandırarak, özellikle adalet hizmetlerinin aksamaması noktasında inşaat süreçlerinin daha verimli olmasını sağlamak amacıyla ilgili kurumlarımızla istişarede bulunarak bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Bu toplantının sonuçları ortaya çıkacak. Bakanlığımıza ışık olun. Her şeyi Ankara’dan görmemiz mümkün değil. Depremden sonra devletimizin tüm kurumları seferber oldu. 50 binden fazla canımızı kaybettik. Allah’tan rahmet diliyorum. ” söz konusu.

“Adaletin aksamaması için çalışıyoruz”

Adaletin aksamaması için çalıştıklarını belirten Bakan Tunç, “Kabine toplantılarımızın ilk gündem maddesi deprem bölgesi. Adalet Bakanlığımızda da her yerde olduğu gibi 7/24 çalışan bir kriz merkezi oluşturmuştuk. Bu kriz merkezi özellikle hızlı bir şekilde çalışmaya başladı.Bakanlık olarak ilk işimiz delilleri tespit etmekti.Delillerin karartılmaması ve özellikle cezai soruşturmaların yapılması sağlandı. Gerekli kararların sorumluların bağımsız yargısı tarafından verilmesini sağlamak amacıyla bölgeye çok sayıda uzman Hakim ve Savcı görevlendirildi. Öncelikle delillerin toplanması amacıyla 984 bilirkişi bölgeye görevlendirildi. Bölgeye uzmanlar görevlendirildi, o dönemde sağlık personeline ihtiyaç vardı ve bölgedeki çalışmaların aksamadan devam etmesi sağlanmaya çalışıldı, o dönemde tutuklamalar yapıldı. Adli muayene kararları verildi. Burada işlemler devam ediyor. Elbette bağımsız yargımız, savcılığımız ve hakimlerimiz belgelerdeki değerlendirmeler ve bilirkişi raporlarına ve kusur durumuna göre en doğru kararları verecektir. “dedi.

“Hasarlı binalarımızı onarıp yeni adliye binaları yapacağız”

Bakan Tunç, “Adliye binalarımız da ağır hasar gördü. 15 adliyemizin ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Orta ve hafif hasarlı 49 binamızın onarımını gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanımız 9 yeni adliye binasının yapımı için ihale sürecini açıklamıştı. Bölgede çalışmalar başlamıştı. İhalelerini hızla gerçekleştirerek bölgenin onarımını tamamladık. Adalet hizmet binaları ve diğer adliye konutlarının inşaat süreçlerini takip ediyoruz” dedi.

GAZİANTEP’TE YAPILACAK YATIRIMLAR

Gaziantep’e yatırım müjdesi veren Bakan Tunç, “15 bin 754 metrekarelik Gaziantep Adli Tıp Bölge Müdürlüğü ihalesini ekim ayında gerçekleştireceğiz. Bölgeye hizmet verecek. Gaziantep’te İşçi Eğitim Merkezi inşaatını takip ediyoruz. Nizip’e yakışır bir Adalet Sarayı kazandıracağız.” dedi. – GAZİANTEP

haber-kesan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu