Haber

87 metrelik iki kulesi bulunan yapı hareket etmedi

Kahramanmaraş merkezli depremler Hatay’ın İskenderun ilçesinde de yıkım ve hasara yol açtı.

Kentin en çok hasar gören bölgelerinden biri olan kıyı bandında çok sayıda yapı yıkılırken, ayakta kalanlar ise zeminin sıvılaşması nedeniyle hasar gördü. Bölgede iki yüksek kulesiyle dikkat çeken alışveriş merkezi, otel ve rezidanstan oluşan yapıda herhangi bir hasarın olmaması da dikkatlerden kaçmadı. Ayrıca izolatörün bulunmadığı binada alışveriş merkezindeki iş yerlerinde zarar görmediğini, hatta devrildiğini görenler görenleri hayrete düşürdü.

19 katlı ve 87 metre yüksekliğinde iki kulesi bulunan binanın önünde yol üzerinde çökmeler olurken, binada neredeyse hiç oynama yok.

Proje başladığında zeminin gevşeyip sıvılaştığına değinen AVM Yönetim Kurulu Başkanı Edip Zelluh, projede gerekli tüm önlemleri aldıklarını söyledi. Birkaç ayda tamamlanması planlanan şantiyenin projedeki planlamaya göre 1,5 yıl sürdüğünü vurgulayan Zelluh, şöyle konuştu: “Projeye Türk mühendislerinin önderliğinde başladık. Çok sıkıntılı bir yerdi. Birkaç ayda yapılması gerekeni bitirmek 1,5 yıl sürdü. Kazıklar 57 metreye indi, diyafram duvarlar yapıldı. Sadece taban değil, gerçek şey aşağı inerken yanlardan da büyük baskı vardı. Bütün bunlarla ilgilenmek gerekiyordu. Böyle yerlerde deprem sonrası sıvılaşma ve yapılaşma oynayabilir. Bina sağa ve sola eğilebilir, bunlar için önlem alınmalıdır. Burada sadece dikey bahislerle kalmadık. Kazıkları yatay çivi şeklinde çaktık”söz konusu.

“YALITICIYA İHTİYAÇ DUYULMAMIŞTIR, PROJENİN MEVCUT DURUMUNDA BU DURUM AÇIKTIR”

Sahil şeridinde çok sayıda yapıda hasar meydana geldiğini belirten Zelluh, “Buradaki depremden sonra kıyı şeridinde zemin 50-60 santimetre aşağıya çöktü. Pek çok bina kullanılamaz hale geldi. Binamız depremi kendi seviyesinde kalarak hasarsız atlattı. Burada sadece maliyet hesaplanmamıştır. Bu sayede insan kaybının önüne geçildi. İzolatör kullanmadık. Bina yapılırken son 60 yılın kayıtları incelendi. Tarih boyunca hava şartlarına, sarsıntılara bakıldı. Bütün bunlar göz önünde bulundurularak en gerçek haliyle yapıldı. Dolayısıyla izolatöre ihtiyaç olmadığı projenin şu anki durumundan da belli oluyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu