Ekonomi

48 ülkeden kripto varlıklara ilişkin karar

Ülkelerin ilgili kamu kurumlarından yapılan ortak açıklamada, hızlı gelişim ve büyümeye ayak uydurmak amacıyla OECD tarafından geliştirilen yeni uluslararası standart olan Kripto Varlık Raporlama Çerçevesi’nin (CARF) memnuniyetle karşılandığı belirtildi. kripto varlık piyasası ve küresel vergi şeffaflığındaki kazanımların korunması.

Açıklamada, CARF’ın yaygın, dengeli ve zamanında uygulanmasının vergi uyumunu ve ülkelerin vergi kaçakçılığını önleme kabiliyetini daha da geliştireceği kaydedilerek, CARF’nin uygulanması için gerekli yasal ve koordineli çalışmaların yapılacağı belirtildi. 2027’ye kadar.

Açıklamada, “Ortak raporlama standardını imzalayanlar olarak, bu standartları ilgili zaman çizelgesine uygun olarak ve geçerli ulusal yasal prosedürlere tabi olarak uygulayacağız” denildi. İfadesi yer aldı.

OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann, karara ilişkin yaptığı açıklamada, 48 ülke ve yargı bölgesinin 2027 yılına kadar OECD’nin kripto varlıklarına ilişkin raporlama ve bilgi alışverişine yönelik küresel vergi şeffaflığı çerçevesini uygulamayı planladığı duyurusunu memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Bugünkü kararın ileriye doğru atılmış önemli bir adım olduğunu belirten Cormann, “Ayrıca bu adım, daha fazla şeffaflık ve bilgi alışverişi yoluyla vergi kaçakçılığıyla mücadelede yaygın ve koordineli yaklaşım açısından önemli bir kilometre taşına daha işaret ediyor. OECD kapsamında toplanan bilgiler Kripto varlıklarının raporlanmasına ilişkin standart “Bu uluslararası değişimi gerçeğe dönüştürmek için hızlı harekete geçme yönündeki kapsamlı taahhüdü memnuniyetle karşılıyoruz. Uluslararası toplum, vergi şeffaflığı mimarisinin gelecekte de güncel ve etkin kalmasını sağlamak için OECD ve Küresel Vergi Şeffaflığı ve Bilgi Değişimi Forumu’na güvenebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu 48 ülke ve yargı bölgesi şu şekilde sıralanıyor: Ermenistan, Avustralya, Avusturya, Barbados, Belçika, Belize, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Şili, Hırvatistan, Kıbrıs Rum Yönetimi, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya , Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Güney Kore, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Meksika, Hollanda, Norveç, Portekiz, Romanya, Singapur, Slovakya, Slovenya, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri, Guernsey ve Jersey Dominyonları ve Man Adası ve Cayman Adaları ve Cebelitarık Birleşik Krallık Denizaşırı Toprakları.

haberakyurt.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu